Adapterra Awards: Ekocentrum Na Pasece jako nejlepší projekt v kategorii Zastavěná území

Odborná porota vybrala 4. 11. 2021 nejzajímavější adaptační projekty, které  získaly letošní cenu Adapterra Awards. Ekocentrum Na Pasece Velíková obsadilo první příčku v kategorii Zastavěná území.

Cenu si odvezlo dalších sedm projektů, z toho i jeden přeshraniční v Rakousku. Mezi vítězi najdeme příklady šetrného hospodaření v lesích i na zemědělské půdě, zelené bydlení pro seniory, moderní a ekologické pracovní prostředí univerzity či dlouhodobý projekt sázení alejí.

„K projektu mě přivedly děti. Syn, který začal chodit do lesní školky. Měl jsem potřebu dělat něco rukama. Chtěl jsem postavit dům, tak jsem si řekl, že chci raději sahat na hlínu, na dřevo a na slámu než na standardní stavební materiály. Dali jsme velkou důvěru projektantovi Danu Grmelovi a architektovi Radku Hálovi, kteří se „slamákům“ dlouhodobě věnují,“ uvedl investor Ing. Tomáš Černý během vyhlášení cen Adapterra Awards 2021.

Slaměný dům se zelenou střechou a fotovoltaickými panely vychází z myšlenky přírodního a trvale udržitelného stavitelství. Fotovoltaické panely částečně zastiňují zelenou střechu a brání jejímu vysušování, rostliny zase pomáhají udržovat teplotu panelu ideální pro výrobu solární energie.

Zelená střecha ekocentra s fotovoltaickými panely (foto: Vojtěch Herout, Nadace Partnerství)

„Byl to experiment,“ vysvětluje Tomáš a pokračuje: „Protože střecha je členitá, někde je více stínu, část zakrývají panely, jinde ústí rýna, která přivádí více vody, proto si každý druh vysazeného rozchodníků našel svoje místo adaptace, jak si sama příroda řekla.“

Za extenzivní biosolární střechu bylo ekocentrum v letošním roce oceněno také v soutěži Zelená střecha roku 2021.

Jaké bude další plánované využití ekocentra přiblížila jeho koordinátorka Veronika Slováčková ze spolku Na Pasece: „Budou zde probíhat ekologické výukové programy pro mateřské, základní školy i středoškoláky. Zároveň je to místo pro pořádání seminářů, prostory si budou moci pronajmout lektoři a uspořádat zde přednášky a kurzy. Chceme dát tento prostor k dispozici i komunitě, která kolem školky a ekocentra vytvořila a stále vytváří. Součástí projektu je i vlastní kuchyně se zaměřením na vaření z lokálních surovin.“