Po 5. 2. 2024 / Jak to žije ve školce

Leden je měsíc plný led – Velíková

…a že jsme ho  letošní leden na Velíkové užili. Velíková je místem, které nám dává v lesní školce možnost  v zimních měsících užívat sněhu a ledu, i když ve Zlíně už třeba není.  A tak jsme si v lednu zažili spoustu zejména klouzacích radovánek.

Začátek ledna jsme navázali na vánoční tématiku a nesl se v duchu putování tří králů do Betléma. Celý týden nás provázel jejich příběh, se kterým se děti seznamovaly prostřednictvím grafomotorických prvků, poznáváním písmen a barev na papíře i v přírodě.  Již tradičně jsme s dětmi upekli tříkrálový koláč s překvapením uvnitř. 

Po víkendu, patřícímu ptačí hodince, jsme navázali na toto téma a seznamovali se s druhy ptáků, kteří na zimu zůstávají u nás. Děti si ukotvily, jak se o ně, co nejlépe v zimě starat, co do krmítka patří a co ne a jak může být zima pro ně náročná. Společně jsme si vyzdobili jurtu ptačí girlandou. Na rozcvičkách jsme se zaměřili na mluvidla a trénink zvuků ptáků a společně s dalšími aktivitami trénovali sluchové vnímání. Poznávali  jsme ptáky, co létají k nám do krmítka. Z plastelíny děti dotvářely ptáky  na papírové předloze a pomocí otisků rukou vznikla na papíře nádherná krmítka plná ptáků.

Nesmí se ovšem zapomenout ani na ostatní zvířata v zimě. O těch jsme si povídali následující týden. Zejména o jejich pobytových stopách, které jsme zkoumali lupami, pouhým lidským okem a pomocí určovacích klíčů. Při stopování jsme si s dětmi ukazovali i zvířecí trus a  bobky, které za sebou zanechávají. Zopakovali jsme si, která zvířata v zimě spí a nespí a čím se v zimě živí.   Společným tvořením vznikly koláže plné stop otisklých na papír a do plastelíny. Při tomto tématu děti aktivně procvičovaly svůj postřeh, zrakové vnímání a malování stop jednoduchou formou.

Posledních 14 dní v lednu jsme se aktivně věnovali tématu řemesel a povolání.  Zahájili jsme jej, jak jinak než prací:). A to na školkové zahradě, kde děti pomohly Eviččinému tátovi připravit dřevo na zátop jurty. V úterý jsme pokračovali úklidem blátivé kuchyňky. Následující dny měly děti příležitost poznat a více prozkoumat známá i méně známá povolání. Měly  možnost si vyzkoušet ražbu do kůže, která je velmi bavila, zkusit si zašít knoflík, stát se na chvíli módními návrháři či kadeřníky. V dalším týdnu nám přišla Kryštůfkova maminka představit soudnictví a jak takový soud může probíhat. Díky tomuto tématu jsme nahlédli ke ctnostem jako spravedlnost a pravdomluvnost. K tomu nám pomohla i pohádka “Královna koloběžka první”. Dalším prozkoumaným povoláním byl kominík. Toto řemeslo je doslova nadchlo a vznikly krásné výtvory komínů s trčícími nohami:). Poslední lednový den jsme s dětmi navštívili “Bezobaláč” – bezobalový obchod, odkud k nám do kuchyně bereme mouku a další dobroty.  Děti si zkusily, jaké to je v takovém obchodě nakoupit. Zjistily, co vše zde prodává a jak si zboží odnést domů.

Lednový čas jsme se s předškoláky hlavně zaměřovali na dopomoc mladším kamarádům. Pilně jsme trénovali úchop tužky a v grafomotorice jsme se zaměřili na horní i spodní smyčky. V matematických představách jsme se zaměřovali na orientaci v číselné řadě 1 – 10.