Út 30. 1. 2024 / Jak to žije ve školce

Říjen barví listí do zlata, nevadí, že občas spadne do bláta – Jaroslavice

Nejbarevnější období v roce jsme si užili ve všech jeho podobách. Různorodé počasí nám připravilo různá dobrodružství. Užili jsem si skákání do kaluží i do hromady listí, a přitom často se slunečními paprsky na tvářích. Plody podzimu nás vybízely k tvoření a proměny přírody pro nás napsaly mnoho příběhů. 

Začátek měsíce jsme věnovali povídání o odletu ptáků do teplých krajin. Rozloučili jsme se s vlaštovkami, které hnízdí za okny naší školky. Seznámili jsme se s ptáčky, kteří odlétají a také s tím, jak  můžeme pomoci těm, kteří u nás zůstávají. Hráli jsme si na sýkorky a vrabce, vyrobili si vlaštovičky a zkusili, jaké je to mít zobáček. Dokonce jsme se křídou vydali na cestu za sluníčkem.

K podzimu neodmyslitelně patří sklizeň. V košíku skřítka Lesníčka jsme objevili mnoho darů podzimní přírody. Učili jsme se s rozlišit zeleninu, ovoce a lesní plody. Povídali jsme si o tom, jak plody sklízíme a zpracováváme. S radostí jsme se pustili do zpracování jablíček, které jsme oloupali, nastrouhali a upekli si společnými silami výborný štrůdl, který provoněl celou školku. 

Pátek 13. října byl dnem požární bezpečnosti a my jsme letos byli opět jeho součástí. Hasiči se snaží ukázat, že tento den není nešťastný a otevírají brány svých stanic. My jsme tak mohli nahlédnout do jejich zázemí a podívat se zblízka na požární a zásahovou techniku. Vyzkoušeli jsme si hasičskou helmu, záchrannou vestu a jaké je to sedět v hasičském autě, a to rovnou za volantem. 

Další týden nás čekalo putování se skřítkem Podzimníčkem. Nechali jsem se okouzlit podzimem a povídali si o tom, co vše se v přírodě mění. Našemu skoku neunikla žádná kaluž ani hromada listí a nezalekli jsme se ani bláta. Podzimem vybarvené lístky jsme využili při tvoření čelenky a z větší hromádky jsme připravili pelíšek pro ježka. Některé dny nám chybělo slunce a tak jsme si jej vytvořili z kaštanů, kterými jsme v dalších dnech zkoušeli i malovat.

Na mezinárodní den stromů jsme navázali tématem o našem nejoblíbenějším místě, cíli každodenního putování – o lesu. Povídali jsme si o tom, kdo žije v lese a co tam najdeme. Zaměřili jsme se na druhy stromů a přiřazovali jsme jim jednotlivé listy. Poznávali jsme části stromu a zkusili si frotáž kůry. Pustili jsme se do tvoření z lesních plodů a vyrobili jsme si pavoučky z kaštanů.

Naše předškoláky čekala hned na začátku října výzva zahajovacího rituálu stoupání Na Horu v podobě prvního přespávání v jurtě. Podvečer jsme začali povídáním se skřítky Lesníčkem a Dobrodějem a pokračovali jsme příjemnými chvílemi u táboráku. Večer jsme se vydali po stopách světýlek na stezku předškoláckých dovedností, na kterých budeme společně celý rok pracovat. Na jejím konci nastal magický okamžik, kdy před nás předstoupila indiánka s opravdovým indiánským příběhem. Následná noc v jurtě odstartovala předškolácký rok našich nejstarších. Druhý den jsme si zvládli uvařit oběd v kotlíku, zkusit práci se sekerou a poznat indiánské symboly. Domů odjížděly děti s novými prožitky, zkušenostmi a předškoláckým odznakem. 

V měsíci říjnu jsme se věnovali ověřování školní zralosti a proběhla i schůzka s rodiči našich předškoláků. Při pracovních chvilkách jsme se věnovali rozlišování dlouhých a krátkých hlásek a jejich vytleskávání. Při práci u stolečku jsme trénovali správný úchop psacích nástrojů. V rámci tématu jsme si hráli se stíny ptáků a posilovali jsme zrakovou diferenciaci.