Út 30. 1. 2024 / Jak to žije ve školce

Prosinec – poslední měsíc v roce, těšíme se na Vánoce – Jaroslavice

Ještě předtím než naděloval Mikuláš, přinesl nám prosinec velkou nadílku sněhu. Kouzelný adventní čas jsme začali zimními radovánkami. Během celého měsíce k nám postupně létali andílci se svým poselstvím, kterému jsme každý den společně naslouchali při odpočívání. Ve třídě na nás čekal adventní věnec a vánoční stromeček, který byl jen o trochu menší než ten, který jsme symbolicky rozsvítili v Jaroslavicích na návsi.

Adventní dny ve školce byly stejně krásné jako setkání při rozsvěcování. Stavěli jsme sněhuláky, hodně jsme lopatovali a společnými silami jsme postavili iglu. U skřítka jsme si připomněli svátek svaté Barbory a povídali si o Barborkách, které dříve obcházely každé stavení. Společně jsme si uřízli třešňovou větvičku, vložili ji do vody a vyčkávali, zda rozkvete. Po svaté Barboře přišel svatý Mikuláš, který nám přinesl legendu o svém životě. Prostřednictvím jeho pomocníků, anděla a čerta, jsme si mohli povídat o dobru a zlu. S blížícími se Vánocemi jsme začali vytvářet vánoční přání a ozdoby na stromeček. Pustili jsme se do výroby mýdel na jarmark a naše třída se na jeden den proměnila ve voňavou mýdlovou dílnu. Neminulo nás ani další kouzelné setkání na adventní spirále. 

Zanedlouho hořela druhá svíčka a začali jsme si povídat o vánočních zvycích. Poznali jsme jmelí a jeho úlohu ve vánočním čase. Díky přetrvávající sněhové nadílce jsme mohli pokračovat v lopatování. Louky pokryté sněhovou vrstvou nám umožňovaly pozorovat zvířecí stopy. Pak přišel svátek svaté Lucie, poslechli jsme si příběh o jejím životě a seznámili jsme se s tajemnými pochůzkami Lucek. Zahráli si spoustu her s pírky i koštem. Po mrazivém zimním dobrodružství jsme v teple pokračovali tvořením stromečků, andílků a lucerniček na jarmark. 

Poslední týden před Vánoci jsme si četli vánoční příběhy. Povídali jsme si o příchodu Ježíška a malovali jsme betlém. Vyzkoušeli jsme si hod papučí a zjistili jsme, kteří kamarádi se vydají za dobrodružstvím! Nechybělo lití vosku s věštěním budoucnosti. Třídu nám ozdobila růže z Jericha. Vánoční ladění jsme dokončili pouštěním lodiček, které jsme si vyrobili z ořechových skořápek a včelího vosku. Poslechli jsme si příběh o tom, jak krtek slavil Vánoce a společně se těšili na nastávající sváteční dny. 

S předškoláky jsme v prosinci procvičovali seřazování podle velikosti. Pracovali jsme na grafomotorice při kreslení velkého vánočního stromečku a procvičovali jsme jemnou motoriku při vánočním tvoření.