Út 30. 1. 2024 / Jak to žije ve školce

Je prosinec a vrabec prosí mějme lásku v duších – Velíková

Prosincové dny se nesly v duchu vánočním. Ať už se to týkalo bílé sněhové nadílky, kouzla adventní spirály, síly betlémského příběhu, výroby ozdob, svícnů, andílků a přáníček či prožíváním vánočních tradic a zvyků.

Začátkem měsíce jsme pokračovali se sněhovými radovánkami, lopatováním, stavěním sněhuláků velkých koulí, sněhového bludiště, koulovaným, no prostě všeho, co vás napadne, když se řekne sníh a děti.

Příběh svatého Mikuláše nás provázel štědrostí a lidskostí. Společně jsme si s dětmi prožili a uvědomili jeho ctnosti. Mikuláš nás i potají “navštívil” a zanechal dětem za oknem jurty drobný dáreček se svým příběhem během doby, kdy jsme byli s dětmi v lese.  K němu patří i čerti a andělé, které dětem přibližujeme spíše jen hravou a výtvarnou formou. Čerty jsme zpodobnili pomocí kávy a vody a na andělích jsme potrénovali stříhání a skládání.  Na svatou Barboru jsme si donesli do vázy větvičku třešně a se svatou Lucií uklidili les:).

Součástí adventního času je prožití adventní spirály, která symbolizuje cestu do svého vlastního nitra.  V době nejkratších dní, kdy je světla a tepla málo, je dobré se obrátit k sobě samým. Právě uvnitř sebe najdeme světlo, které nám pomůže překonat temnou dobu do Vánoc. Společně jsme schopni i v této době, kdy fyzického sluníčka je minimum, rozzářit svět. My si s dětmi pomáháme i vlastnoručně vyrobenou spirálou z rychletvrdnoucí hmoty, kde je 24 svíček a postupně je o začátku prosince rozsvěcujeme a tak i odpočítáváme kolik dní zbývá do Vánoc.

V prosinci děti také pokračovaly, v rámci projektu “Kamarádka žížala” se zkoumáním. Tentokrát jsme se  zaměřili na stavbu těla žížaly, díky experimentu s papírem děti zjistily, že má žížala na těle chloupky a taky, jak žížala vyměšuje. 

Betlémský příběh si děti připomněly prohlídkou výstavy betlémů ve dřeváku a také cestou k jesličkám na Velíkové. Napekli jsme si výborné perníčky, které bylo možné i zakoupit na jarmarku “Vánoce na Pasece” a zvířatům jsme ozdobili v lese strom mrkví, jablky a slunečnicovými semínky. Při zpívání koled nás doprovázela Lucka Pilařová na housle a děti si vyzkoušely množství hudebních nástrojů. Podařilo se nám také procestovat svět a zjistit, jak se kde slaví Vánoce.

Poslední prosincové dny ve školce jsme oslavili zimní slunovrat. Vyrobili jsme si polaz, který teď zdobí jurtu, hádali, jaký bude další rok z litého vosku a pouštěli si  lodičky svých přání.

Předškoláci trénovali sebeobsluhu a pokračovali ve svých grafomotorických   dalších pracovních listech. Trénovali stříhání, předmatematické představy a pokračovali v ukotvování správného úchopu tužky a příboru.