Po 26. 6. 2023 / Jak to žije ve školce

Květen …už skoro voní létem

Ani velká část května nevypadala, soudě dle počasí, na tom pravé jarní veselení. Až na konci května nám přišlo krásné, teplé a slunné počasí. To nás motivovalo k většímu prozkoumávání okolí školky a vydáváme se teď na delší trasy a tak pilně trénujeme chůzi na větší vzdálenost, v kalužích a přes překážky. Louka nám přinesla spoustu dobrých kyselých i sladkých svačinek v podobě šťovíku či jetele.  V lese se děti zdokonalují v lezení na stromy.

První čtrnáct dní v květnu jsme se badatelsky pustili do prozkoumávání hmyzího a pavoučího života. Děti získaly povědomí o tom, co je typické pro hmyz a co pro pavouky a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Společně jsme vytvořili hmyzí domeček, který teď zdobí naši školkovu zahradu. Sluchové vnímání u dětí bylo podpořeno povídáním o tom, jak to vlastně má beruška s těmi tečkami. Pilně jsme ji trénovali kreslit křídami a následně ji i ztvárnili pomocí říkanky na papír pastelkami. Děti si zahrály na ploštice, naučily se pracovat s určovacími klíči a rozeznávat jednotlivé druhy hmyzu. 

10.-11. května k nám nahlédla i Česká školní inspekce, která odcházela s velmi pozitivním hodnocení naší Lesní mateřské školy Na Pasece. U dětí ocenili zejména samostatnost, vlastní termoregulaci a komunikační dovednosti, co se týká jejich potřeb.

Na téma hmyzu jsme plynule navázali povídáním o motýlech. Počasí nám ten týden nepřálo a tak jsme žádného bohužel neviděli poletovat na louce. To nám však nebránilo v jejich důkladném zkoumání. Díky tomuto tématu si děti procvičovaly osovou souměrnost, předmatematické představy, barvy a orientaci v prostoru. Vymýšlely různé názvy motýlů podle toho, jak vypadají.  Seznámily se s vývojovými stádii motýla a dokonce si jej zkusily vyrobit z těstovin, zjistily rozdíly mezi nočními a denními motýly a výtvarně si je zpracovaly pomocí obtiskování houbiček na nádobí.

Dalším týdnem nás provázela vůně bylin. V pondělí jsme se nechávali omámit vůní šalvěje a vyrobili si košíček na bylinky. Další dny jsme se věnovali sběru toho, co nám příroda zrovna nadělila. Díky intenzivnímu sbírání smrkových výhonků jsme si s dětmi zase vyrobili smrkový sirup. Stejně jako loni jsme, na přání dětí, vyráběli repelent proti klíšťatům a komárům, který se momentálně louhuje v jurtě.  Chuť bylinek děti ocenily ve vlastnoručně připravené pomazánce s nasbíraných květů a listů.  Dětem bylo připomenuto, že před sběrem a ochutnáváním je třeba se vždy zeptat pedagoga, jestli to co utrhly je opravdu jedlé. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi konvalinkou a medvědím česnekem. Vyrobili si macerát, odvar a výluh. A společně si nasbírali bylinky na sušení na čaj, který nás bude v zimě ve školce zahřívat.

Koncem měsíce jsme začali s dětmi cestovat prstem na mapě, ukázali si všechny kontinenty a začali se orientovat v mapě, atlase i na glóbusu. V květnu jsme ještě stihli navštívit Afriku, kde jsme si zkusili dovednosti, které mají místní obyvatelé. Společnou prací všech dětí a průvodců se podařilo vyrobit z klacíků obrys Afriky. V něm jsme z přírodnin vyrobili africké chýše, nejvyšší vrchol Kilimanjaro a přidali pyramidy z rychle tvrdnoucí hmoty do Egypta.

Předškoláky tento měsíc čekala velká výzva v podobě přespávání, na dvě noci, na skautské chatě Elišce u Fryštáku. Byla to pro ně velký krok na cestě k osamostatňování a překonávání sama sebe. Všichni to zvládli skvěle a snad si z toho odnesou nezapomenutelné zážitky. Zbývající část měsíce pokračovaly, každý svým tempem, ve svých grafomotorických a metodických listech.