Po 26. 6. 2023 / Jak to žije ve školce

Květen …už skoro voní létem – Velíková

Ani velká část května nevypadala, soudě dle počasí, na tom pravé jarní veselení. Až na konci května nám přišlo krásné, teplé a slunné počasí. To nás motivovalo k většímu prozkoumávání okolí školky a vydáváme se teď na delší trasy a tak pilně trénujeme chůzi na větší vzdálenost, v kalužích a přes překážky. Louka nám přinesla spoustu dobrých kyselých i sladkých svačinek v podobě šťovíku či jetele.  V lese se děti zdokonalují v lezení na stromy.

První čtrnáct dní v květnu jsme se badatelsky pustili do prozkoumávání hmyzího a pavoučího života. Děti získaly povědomí o tom, co je typické pro hmyz a co pro pavouky a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Společně jsme vytvořili hmyzí domeček, který teď zdobí naši školkovu zahradu. Sluchové vnímání u dětí bylo podpořeno povídáním o tom, jak to vlastně má beruška s těmi tečkami. Pilně jsme ji trénovali kreslit křídami a následně ji i ztvárnili pomocí říkanky na papír pastelkami. Děti si zahrály na ploštice, naučily se pracovat s určovacími klíči a rozeznávat jednotlivé druhy hmyzu. 

10.-11. května k nám nahlédla i Česká školní inspekce, která odcházela s velmi pozitivním hodnocení naší Lesní mateřské školy Na Pasece. U dětí ocenili zejména samostatnost, vlastní termoregulaci a komunikační dovednosti, co se týká jejich potřeb.

Na téma hmyzu jsme plynule navázali povídáním o motýlech. Počasí nám ten týden nepřálo a tak jsme žádného bohužel neviděli poletovat na louce. To nám však nebránilo v jejich důkladném zkoumání. Díky tomuto tématu si děti procvičovaly osovou souměrnost, předmatematické představy, barvy a orientaci v prostoru. Vymýšlely různé názvy motýlů podle toho, jak vypadají.  Seznámily se s vývojovými stádii motýla a dokonce si jej zkusily vyrobit z těstovin, zjistily rozdíly mezi nočními a denními motýly a výtvarně si je zpracovaly pomocí obtiskování houbiček na nádobí.

Dalším týdnem nás provázela vůně bylin. V pondělí jsme se nechávali omámit vůní šalvěje a vyrobili si košíček na bylinky. Další dny jsme se věnovali sběru toho, co nám příroda zrovna nadělila. Díky intenzivnímu sbírání smrkových výhonků jsme si s dětmi zase vyrobili smrkový sirup. Stejně jako loni jsme, na přání dětí, vyráběli repelent proti klíšťatům a komárům, který se momentálně louhuje v jurtě.  Chuť bylinek děti ocenily ve vlastnoručně připravené pomazánce s nasbíraných květů a listů.  Dětem bylo připomenuto, že před sběrem a ochutnáváním je třeba se vždy zeptat pedagoga, jestli to co utrhly je opravdu jedlé. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi konvalinkou a medvědím česnekem. Vyrobili si macerát, odvar a výluh. A společně si nasbírali bylinky na sušení na čaj, který nás bude v zimě ve školce zahřívat.

Koncem měsíce jsme začali s dětmi cestovat prstem na mapě, ukázali si všechny kontinenty a začali se orientovat v mapě, atlase i na glóbusu. V květnu jsme ještě stihli navštívit Afriku, kde jsme si zkusili dovednosti, které mají místní obyvatelé. Společnou prací všech dětí a průvodců se podařilo vyrobit z klacíků obrys Afriky. V něm jsme z přírodnin vyrobili africké chýše, nejvyšší vrchol Kilimanjaro a přidali pyramidy z rychle tvrdnoucí hmoty do Egypta.

Předškoláky tento měsíc čekala velká výzva v podobě přespávání, na dvě noci, na skautské chatě Elišce u Fryštáku. Byla to pro ně velký krok na cestě k osamostatňování a překonávání sama sebe. Všichni to zvládli skvěle a snad si z toho odnesou nezapomenutelné zážitky. Zbývající část měsíce pokračovaly, každý svým tempem, ve svých grafomotorických a metodických listech.