Po 6. 2. 2023 / Jak to žije ve školce

Září – začínáme nové příběhy v lesním – Jaroslavice

Branka jaroslavického dětského hřiště se ve čtvrtek 1.září ráno otevřela a po letních táborech místo našeho lesního klubu znovu ožívá. Navzájem se vítáme – my pedagogové, rodičové, staří i noví kamarádi. Skřítek Lesníček na nic nečeká – ihned se jde seznamovat a také popřát dětem spousty krásných zážitků v lese. 

První dny si povídáme o zážitcích z prázdnin a také o našich pravidlech. Pravidla jsou důležitá pro nás všechny, abychom se v lese, ve školce, ale i po cestě cítili příjemně a bezpečně. Společně si ukazujeme naše místa v lese a co vše tam můžeme najít a s čím si hrát. Při cestě do lesa si zazpíváme, rozcvičíme tělo, končetiny i mysl za pomoci veselých a hravých říkanek. Pak je tu svačinka a chvíle volné hry. Teplé počasí zkraje září přichází vhod, v lese je příjemný stín a na louce zachytáváme zbytky slunečního bronzu.

Sklizeň, poznáváme plody

V nadcházejícím týdnu se věnujeme tématu sklizeň. Ukazujeme si, jaké ovoce a zelenina se na podzim sklízí a co dobrého se z  nich dá připravit. Skřítek Lesníček o tom povídal spoustu zajímavých věcí a také jsme se šli přesvědčit na “vlastní smysly” na zahradu k Olšanům, jak to vypadá, voní a chutná (na fotce kamarádi poznávají, jaké sušené ovoce dostali do úst:-)). Ochutnali jsme i výborná domácí povidla od Barči a papriku utrženou přímo z naší zahrádky za školkou. 

Zahráli jsme si také Kimovu hru a vyzkoušeli, že je někdy docela těžké poznat, který kousek ovoce nebo zeleniny se zrovna schoval:-) 

Společně jsme si z jablíček upekli štrůdl. Kamarádi jablíčka oloupaly, nastrouhaly, nasypaly na těsto, společně zabalily a daly péct. Odpoledne jsme si na něm všichni pochutnali.

Déšť, bláto, houby… přichází pravý podzim a téma Náš les

A prší a prší… a na našich zastávkách v lese se objevují nové možnosti zábavy, hry. Mezi nejatraktivnější patří skluzavka v zahradě u Olšanů. Ale i každá kaluž nebo bláto na cestičce z lesa je bezva. Rozhodně to vše kolem začalo jinak vonět – tleje listí, nacházíme mnoho hub. Všímáme si i rozkladných procesů, např. plísně na jablkách nebo zvláštností u mrtvého stromu. Na našich cestách si ukazujeme různé druhy stromů a poznáváme, které lístky nebo plody k nim patří. 

V září jsme se nejen s předškoláky zaměřili na uvolňování ramenních kloubů a celé ruky prostřednictvím cviků a prstových říkanek. Špetkový úchop jsme procvičili při sypání skořice na jablíčka v rámci pečení závinu. Zkoušeli jsme různé druhy čar. Zapojili jsme i mluvidla a obličejové svaly, protahovali celé tělo. V rámci utváření matematických představ jsme si ukazovali čísla do deseti a žaludy a bukvice nám pomáhali poznat, kde je jich méně a kde více.

Největším zážitkem pro naše předškoláky bylo tradiční přespávání v jurtě na Velíkové. Velké těšení se naplnilo v pátek večer, kdy společně s kamarády z Velíkové začal celoroční přechodový rituál pojmenovaný “Stoupání na Horu”.