Po 6. 2. 2023 / Jak to žije ve školce

ŘÍJEN … v lese podzim hospodaří, zrána hustou mlhu vaří – Jaroslavice

V říjnu nás na našich cestách lesem provázelo střídavě sluníčko i tajuplné různě husté mlhy. Listí hnědlo, zlátlo, padalo a báječně pod nohami šustilo. Je tu veselý čas nekonečného skákání do listí, vyhazování do vzduchu a zahrabávání se od něj. Rozmanitost tvarů a barev přímo láká k vyrábění a tak postupně vznikaly lesní členky, draci s ocásky z listí nebo otisky listů.

Krásné podzimní počasí doplňovalo naše povídání o tom, jakými proměnami prochází příroda kolem nás a velkým tématem byl odlet ptáků do teplých krajin. Vlaštovky, které hnízdili u nás na školce, už nevídáme, za to vrabčáci, sýkorky a kosi nás stále pozorují při ranním setkání se skřítkem nebo při hře. Nás zase baví pozorovat, na jaké dobroty si chodí :-).  V lese nebo na louce občas zahlédneme sojku. Jsou tak hodné, že většinou “zaskřekají”, když letí kolem, a my je rychleji zahlédneme.

Od začátku školního roku si děti  nosili do školky fotky své rodiny. O rodině jsme si povídali a také kreslili tu svou. A protože kde se dobře vaří, tam se dobře daří… tak nás přijel náš kulinářský mistr Jára z Velíkové ve stylu zážitkové pedagogiky naučit vařit palačinky. Děti si vyzkoušeli připravit těsto i usmažit palačinku a třeba to budou chtít trénovat i doma:-)

Jedno páteční dopoledne přineslo dětem prožitek zcela jiného druhu. Namísto bláťáků, gumáků a spousty funkčních vrstev se oblékli do svátečního oblečení a vyrazili na divadelní představení o vodníku Česílkovi. 

A pak už jsme se těšili na povídání o zemi, ve které žijeme, o České republice. Ukázali jsme si ji na mapě, pojmenovali naše sousední státy a nejvíce děti bavilo říkat si, kde byli na dovolené a ukazovat si, jak je to daleko:-) Kamarádi se naučili kreslit naši státní vlajku a nakonec si ji vyrobili z vlastnoručně natrhaných barevných papírků.

Předškoláci si prošli školními zralostmi a proběhla i společná schůzka s rodiči předškoláků v Jaroslavicích. Tento měsíc se také zaměřili na činnosti spojené s rozvojem jemné motoriky – navlékali listy na jehly, trhali papírky, kreslili prstem do mouky a při vypracovávání pracovních listů trénovali správný úchop tužky. V rámci sluchové analýzy poznávali zejména první hlásku ve slovech a rytmiku zdokonalovali vytleskáváním slov dle daného tématu.