Po 6. 2. 2023 / Jak to žije ve školce

Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich – Velíková

A letos se nám opravdu prosinec na část měsíce zahalil do bílého kožichu a my si mohli užít bílé krajiny, sníh, lopatování a ty opravdové zimní radovánky. Celým měsícem nás provázelo téma Vánoc, na které jsme se postupně připravovali. A dny do Štědrého dne jsme odpočítávali pomocí adventního kalendáře plného vánočních příběhů.

Začátek měsíce byl spjat s adventní spirálou a jejím příběhem. Děti společnými silami vyrobily malou spirálu z chvojí u skřítka a pak i z rychle tvrdnoucí hmoty spirálu na svíčky. Ta se nám postupně rozzářila při obědech 24 svíčkami. Následovalo již tradiční procházení adventní spirálou v lese, které bylo letos doplněno o velmi povedenou výstavu betlémů ve dřeváku. Sešlo se na ní neuvěřitelných 44 exemplářů z různých materiálů.


Další týden v nás ještě doznívalo kouzlo spirály a děti v ní v lese s radostí i svačívaly. Společně jsme si znovu prošli i výstavu a ještě více si přiblížili vyprávění o putování do Betlému. Spolu s příchodem prosince jsme prožívali další silný příběh, a to o svatém Mikuláši. Tématem nás provedla mikulášská stezka s úkoly, kde bylo hlavním posláním význam jeho štědrosti. Díky čertům, andělům a svaté Lucii si děti vyzkoušely množství pohybových her. 

V následujících dnech jsme začali s výrobou vánočních přání, která tentokrát vznikala obtiskem kapradiny, a tvořením vánočních ozdob z rychle tvrdnoucí hmoty. Seznamovali jsme se postupně i se všemi tradicemi a zvyky, které k tomuto kouzelnému období patří.  Stejně jako koledy, které zněly každý den z úst dětí lesní školkou. Ze skořápky z vlašského ořechu a ovčího rouna  vznikla, trpělivou prací dětí, krásná Jezulátka. A se Zuzkou z kuchyně se pekly perníčky.

Poslední dny před Vánoci jsme si s dětmi povídali o tom, jak se slaví Vánoce v jiných zemích a čekala nás stezka s úkoly, díky níž jsme si poznatky ukotvili. V lese děti připravily zvířatům vánoční strom plný dobrot. Poslední den ve školce jsme zakončili oslavou zimního slunovratu a výrobou prvního sněhové narozeninového dortu zdobeného vodovkami.

S předškoláky jsme se zaměřili na procvičování mluvidel pomocí  dechu a oromotorických cvičení (čerti, bubliny, klusání koní).  Sluchové vnímání jsme prohlubovali vytleskáváním a počítáním slabik slov, které asociují Vánoce. Také se společně učíme rozlišovat délky slabik. Uvolňování ruky jsme trénovali pomocí výroby čertů, stříháním a lepením, které bylo potřeba při výrobě vánočních papírových řetězů. Pravolevá orientace nás bude i nadále provázet v lednu.