Po 6. 2. 2023 / Jak to žije ve školce

Na bílém koni Martin jede, zimu do lesa veze…- Velíková

Listopad byl pro naší lesní školku plný zážitků, překvapení a změn, které nám nejen příroda nadělila. První půlku listopadu u nás strávila na praxi studentka Adélka, která se mezi nás rychle začlenila, a čas s ní uběhl tak rychle, že nás i mrzelo, že už s námi nebude dál.

Na říjnovou návštěvu města Zlína jsme navázali dalším povídáním o Zlíně. Děti se učily orientaci nejen na mapě, ale i v prostoru a okolí školky. Ukázali jsme si, jak vypadá zlínský znak a všechny známé budovy, které děti viděly ve Zlíně naživo. Vyrobily si baťovské domky z rychle tvrdnoucí hmoty. Všechny tyto znalosti jsme pak využívali k pohybovým hrám, rozlišování velikosti či malování mrakodrapů křídami. Středa se nesla v duchu Dušiček. Pouštěly se svíčky po jezírku jako vzpomínka za každého, kdo už tu s námi není a s Adélkou se i dušičky vyráběly.

S dalším týdnem přišel svatý Martin a s ním i velké přípravy na tradiční svatomartinské vystoupení. Děti pak svou píli a vytrvalost při nácviku předvedly, po lampionovém průvodu, kdy následovalo představení u velíkovské kapličky. Mohly tak zúročit své znalosti o příběhu svatého Martina, který nás celý týden provázel. Povídali jsem si o jeho kladných vlastnostech a jak jsou někdy důležité, zkoušeli jsme házet podkovou, vyrobili si podkovy z rychle tvrdnoucí hmoty a jako Martin rozsekl svůj plášť, tak my jsme symbolicky mečem rozsekávali novinový papír. Nechybělo ani pečení svatomartinských rohlíčků s naším dvorním kuchařem Járou:)

Opojeni svatomartinským příběhem jsme začali netrpěli vyhlížet zimu a sníh, které měl přivézt. Další týden se tedy nesl v duchu příprav na zimu. Děti se seznámily s tím, jak se na ni připravují zvířata v lese pomocí poznávací stezky, zkoušely si, jak může listí posloužit jako dobrá peřina pro ježky či hady. Díky tomu si osvojily i nové znalosti o obyvatelích lesa. Třeba o veverce, kterou pravidelně vídáme u ranního kruhu. Zjistili jsme, že dokáže skočit až metry a jak si umí šikovně schovat zásoby na zimu.  V úterý nás navštívila i paní Hubáčková, která si pro nás v jurtě přichystala pohádku O lesní a domácí myšce. V pátek, tedy o týden později, přijel i Svatý Martin na bílém koni a alespoň na pár hodin dovezl první sníh.

Poslední listopadové dny se nesl v duchu příprav na dobu adventní. Nasbírali jsme přírodniny a z nich vyrobili adventní věnec, sdíleli zážitky s adventními kalendáři, seznámili se již s některými zvyky, a také s andělským zvoněním, které nyní provází společně se spirálou a věncem naše obědové rozjímání. Začal nás provázet i příběh putování Marie a Josefa do Betléma a inspiroval nás i k vytvoření vlastního, který byl součástí naší výstavy betlémů. Cestu do Betléma plnou překážek jsme si zkusili projít i v lese. Děti pomohly s přípravou adventní spirály  hledáním a přenášením chvojí. Anděly a věnec tvořily i obtisky rukou. Konec měsíce jsme věnovali svaté Kateřině, Ondřeji a Barboře. S Kateřinou si děti užily pohybové aktivity, s Ondřejem si zahrály na rybáře a věštce budoucnosti a s Barborou si utrhly větvičku třešně a daly do vázy. Uvidíme zda do Štědrého dne vykvete. Ve volné hře děti projevily svou fantazii a intenzivně se více než týden věnovaly stavění nejprve kanalizace a později hráze z větví. Ocenili jsme jejich vytrvalost, smysl pro plánování a komunikaci při rozdělování úkolů.

Předškoláci se v listopadu věnovali základům slušného chování v MHD, při kulturních akcích, k lidem či kamarádům. Pilovali stolování a správné užívání celého příboru. Jemnou motoriku trénovali při stříhání listů na malé kousky, grafomotorických listech, výrobě svíček z vosku a či jejich malování křídami.