Po 27. 2. 2023 / Jak to žije ve školce

Listopad..nejen lístek na zem spad- Jaroslavice

Během listopadu pozorujeme změny nejen v přírodě, ale hodně i sami na sobě. S každým týdnem přibývá nějaká vrstva oblečení nebo vyměňujeme tenkou čepičku a rukavice za teplejší. Užíváme si ještě několik teplých dní, začínají však převažovat už ty více chladnější. Na zem slétají poslední lístky ze stromů a my můžeme krásně vidět, kde mají ptáci hnízda nebo snáze zahlédnout veverky v korunách stromů. Sem tam ještě vykoukne nějaký hříbek, ale jinak se vše už schovává do hlíny a zvířátka do svých pelíšků.

Ticho a klid podzimního lesa celý měsíc tentokrát narušuje nejen náš křik, ale i zvuk motorové pily. Už v září jsme na svých cestách potkávali označené stromy a tušili, že přijde jejich čas. Z bezpečné vzdálenosti pozorujeme, jak lesní dělník dokáže pokácet strom i mezi mnoha dalšími stromy, že někdy zůstane zachycený o koruny okolních stromů a jak to vše zvládne vyřešit. Ke konci měsíce potkáváme i krásné a silné koně, kteří pokácené stromy tahají z lesa na cestu. 

A protože přichází čas si povídat o místě, kde žijeme, vydáváme se místo do lesa na výlet do Zlína. U galerie nás vítá pan Baťa a provádí nás postupně městem. Čeká nás dobrodružná cesta výtahem, nádherný výhled na celý Zlín a svačina na nejvyšší budově ve městě. Pan Baťa  nám ukazuje knihovnu, zámek, na náměstí radnici, procházíme podchodem a uvidíme i prodejnu obuvi s jeho jménem.  Po cestě na autobus potkáváme i kostel a divadlo. Poznáváme také, že běhat po lese můžeme, ale ve městě je potřeba být opatrný a dávat na sebe pozor. Na štěstí v parku je to podobné jako v lese a  můžeme se i trochu proběhnout a hlavně založit po všech těch krásných sochách:-) S novým měsícem vítáme ve školce i naši novou kamarádku, tetu, paní učitelku,… prostě Gábi Poláškovou. S dětmi se hned dává do stavby baťovských domků a přímo v lese vyrůstá další část Zlína:-)

V říjnu jsme navštívili divadlo ve Zlíně a v listopadu přijíždí divadélko paní Hubáčkové přímo za námi do školky. Děti zvědavě sledují Příběh o Dvou myškách, občas je potřeba jim i pomoct nebo zahrát na kastrolky a na závěr si prohlíží kulisy a mohou si s pohádkovými kamarády i chvíli pohrát.

Na cestách si zpíváme “Padá listí, teplo se ztrácí, síla se vrací ke kořenům”, vyprávíme si příběh o svatém Martinovi a netrpělivě vyhlížíme první sněhové vločky. Dáváme se do úklidu naší zahrádky. Povídáme si také o zvířátkách, jak přečkají zimu, kdo ji prospí a koho můžeme potkat i v zimě.  Vyrábíme krmítko pro ptáčky a netušíme, že to bude tak trochu i kolotoč. Věšíme jej na strom u školky a žasneme kolika ptákům udělá radost. Létá jich tam tolik, že se celé krmítko různě houpe a roztáčí a tak se občas některý ptáček i sveze:-) 

Advent se přiblížil a s ním i naše vystoupení při rozsvícení vánočního stromečku v Jaroslavicích. Učíme se písničky, říkanky i koledy a všichni se moc těšíme. Letos rozsvítíme i náš školkový, který s námi bude ve školce až do vánoc. Vyrábíme hvězdičky na vystoupení, vánoční stromeček a adventní věnce, na kterých si hned v pondělí po železné adventní neděli u oběda rozsvítíme první svíčku.

Předškoláci v tomto měsíci procvičovali v grafomotorice kruhy, oblouky a spirály, v rámci sluchové analýzy první a poslední písmena ve slovech, jemnou motoriku jsme kromě prstových říkanek podpořili také např. “šitím” bot a oblíbeným skládáním korálků. Při našem společném Stoupání naHoru jsme si povídali o tom, jak se chovat na veřejnosti, v MHD, apod. a také jak se chovat k sobě navzájem a více naslouchat sdělením a potřebám druhých.