St 31. 8. 2022 / Jak to žije ve školce

Květen – pampeliškový věnec upleten – Velíková

Květen byl opravdu krásným rozkvetlým měsícem, kdy jsme si užívali sluníčka a všech krás, které tento měsíc přináší. Pokračovali jsme ve zkoumání naší nejpočetnější živočišné skupiny – HMYZU. Založili jsme chovnou stanici pestřenek a jiného hmyzu. V rámci dne lesních mateřských školek  jsme si zahráli interaktivní divadlo o hmyzím hotelu, který jsme i vytvořili a umístili pod jurtou. Toto téma jsme ukončili seznámením s pilnými včelkami a jejich důležitou úlohou v přírodě a povídali si o práci včelaře a stáčení medu. A vše zkoumali pomocí lup, které se nám v tomto tématu staly nejlepšími pomocníky.

Pro maminky jsme ke Dni matek s dětmi vytvořili krásné šiškové květinky s osobním vzkazem, za co mamince děkujeme nebo jak s ní rádi trávíme čas. Také jsme v tento květnový čas zasadili na školkové zahradě lesní jahody.

Díky hmyzu jsme se trochu seznámili i s tématem tělo a jak je každé jiné a plynule přešli i k lidskému, jak funguje, k čemu slouží jednotlivé orgány, kde jsou v těle umístěny. Vše jsme si vyzkoušeli sami na sobě, vyrobili jsme si plíce a zjistili, jak fungují a jak vypadají znečištěné. 

V půlce května se naši nejstarší vydali na 3-denní putování s přespáním na chatu Elišku, kde dokončili své stoupání NaHoru, které započaly v září. Byla to výzva, která posunula naše předškoláky zase o krůček dál v jejich samostatnosti a rozvoji.

Po lidském těle jsme se zaměřili na další důležitou součást našeho já a to smysly.  Zkoumali jsme obsah pytlíčků po hmatu, se zavřenýma očima jsme ochutnávali ovoce a zeleninu a hádali, co nám nám přistálo na jazýčku a také se zkoušeli navzájem vést. Sbírali jsme smrkové výhonky na sirup a prošli jsme se po bosonohém lesním chodníku.

Závěr měsíce jsme věnovali bylinkám. Vyrobili jsme si tvarohovo- bylinkovou pomazánku, na které jsme si pochutnali rovnou na louce. Řekli jsme si pravidla sběru bylinek a že je třeba se vždy ptát pedagoga, jestli jsou jedlé nebo ne. Vyrobili jsme s dětmi jetelový sirup, repelent proti klíšťatům, bylinkové šumivé koule do vody, octového čističe či bylinkového oleje. Nakonec jsme si vytvořili i bylinkovo- květinové obrazy a koberečky, zahráli si na kadeřnický salón, děti vytvořili účesy z květin a bylin. Sbírali i bez, který zrovna všude začal krásně kvést.

Po koronavirové přestávce pokračujeme v navázané spolupráci s MŠ Zlín Slovenská – Delfínek. V květnu jsme u nás mohli pohostit na odbornou exkurzi dva pedagogické týmy, které k nám zavítaly na inspiraci i s paní ředitelkou. Návštěva v jejich MŠ Delfínek nás pedagogy čeká v červnu.