St 31. 8. 2022 / Jak to žije ve školce

Červen – v lese je každý zabaven – Velíková

Z května se nám přehoupl poslední školkový měsíc a ani v červnu jsme nezaháleli. Hned první červnový den jsme s dětmi oslavili jejich den a udělali program podle přání dětí. Ty si přály oslavit svůj svátek hudbou, tancem, tvořením a připraveným představením. Děkujeme za krásný zážitek plný dětské spontánnosti a krásných okamžiků.

Téma bylinek nás i děti natolik oslovilo, že jsme s ním pokračovali v červnu. Podařilo se nám vyrobit si bylinkové směsi do pytlíku, vyzkoušet si lopuchové obklady, dokončit výrobu repelentu,malovat květy bylinek, usmažit si kosmatice, sklízet bylinky okolo jurty a na školkové zahradě si zasadit brutnák lékařský.

S dalšími tématy jsme se už pomalu začali připravovat na blížící se prázdniny. Začali jsme dopravou a různými způsoby cestování. Díky dopravnímu hřišti jsme se seznámili či zopakovali dopravní značky a pravidla silničního  provozu. Díky tomuto tématu se nám podařilo seznámit se s mnoha písmeny abecedy, trénovali jsme postřeh a paměť, zahráli jsme si na traktor s vlečkou, učili se malovat semafory a co která barva na něm znamená. V neposlední řadě jsme si i vyrobili lodičky z kůry, které jsme hned vyzkoušeli na školkovém jezírku.

Poté, co jsme se seznámili s dopravními prostředky, kterými se dá cestovat jsme se zaměřili na naši planetu. A nejdříve jsme nahlédli do vesmíru, kterého jsme součástí. Objevili jsme všechny taje jednotlivých planet, vyzkoušeli si, jak obíhají kolem Slunce a dokonce si je zkusili vyrobit z hlíny.  Také jsme probádali fáze měsíce a různá souhvězdí, která jsme si vyzkoušeli vytvořit i z přírodních materiálů (klacků, šišek či jetele).

Když jsme si ujasnili, kde ta se ta naše planeta vlastně točí, tak jsme se vydali na průzkum jednotlivých kontinentů.  Od Antarktidy, kde jsme skákali po krách a lovili ryby až po místní krojové tance, do jejichž tajů nás zavedla Barča, která se tomu věnuje již od dětství.  Také jsme si vyzkoušeli jaké je to být objeviteli a hledali jsme nové neprobádané cesty.

O sanitárním dni jsme navštívili MŠ Delfínek, kde jsme zjišťovali, jak vše funguje v klasické MŠ. Poté jsme k nám do školky pozvali tatínky, aby s námi oslavili jejich svátek. Společně jsme se podívali na místa, kde chodíme s dětmi a strávili příjemné volné dopoledne plné nových zážitků přátelství i poznatků. Nezapomněli jsme i oslavit letní slunovrat a svátek svatého Jána a narozeniny Léni Ševčíkové, Járy, Toníka T., Kubíka a Kikiho.

Poslední školkový den se nesl v duchu společných zážitků a jejich sdílení a také loučení s našimi úžasnými předškoláky, které jsme ten den vyslali lesní branou do světa.