Po 16. 5. 2022 / Jak to žije ve školce

Březen, za kamna vlezem – Jaroslavice

V březnu jsme si povídali o různých řemeslech a povoláních. Na ukázku jednoho z povolání k nám přišel náš budoucí kuchař Jára z Velíkové. Společně jsme si připravili buchtičky, na kterých jsme si potom pochutnali. Do lesa za námi přijeli i policisté, aby nám ukázali, co všechno obnáší jejich práce. Hlavně klukům se tajil dech při prohlídce policejního vozu a všeho, co se ukrývá nejen v něm, ale i v kapsách oblečení samotných policistů. Zahráli jsme si i na muzikanty, vyrobili si chrastítka a štěrchali do rytmu písniček. Seznámili jsme se také s notami, zkusili si napsat vlastní písničku a víme, co je to orchestr, dirigent nebo skladatel.

Pak už sluníčko hřálo den ode dne víc, ptáčci se rozezpívali tak, že skoro křičeli a příroda se začala probouzet. Jaro bylo doslova za dveřmi a my jsme mohli více pozorovat její změny. Do lesa jsme si vzali i lupy, abychom vše ještě více prozkoumali. V lese i v zahrádkách jsme sledovali první jarní  květiny, učili se je pojmenovat a všimli si, že i mravenci, ploštice a další broučci vyrazili ven za sluníčkem.

23. března jsme s dětmi v lese vyrobili Morenu. Odpoledne se přidali i rodiče a vynesli jsme ji společně k jaroslavickému potoku, abychom zahnali zimu a přivítali jaro.

24. března za námi do lesa přišlo Bratrstvo psích tlapek a to konkrétně 3 pejsci, kteří se s námi seznamovali. Naučili jsme se, jak je správně krmit, jak se o ně starat a jak si s pejsky hrát.

V dalších dnech jsme si povídali o půdě. Dozvěděli jsme se, jak půda vzniká, jaké máme druhy, jaká v ní žijí zvířátka a jak moc je pro nás důležitá. Také jsme si společně zasadili semínka rajčat, hrášků a fazolí a ve třídě pozorujeme, jak začínají růst. Už se těšíme, až je přesadíme na naši školkovou zahrádku a až budeme moct ochutnat hrášek nebo rajče.

Předškoláci se tento měsíc více zaměřili na poznávání čísel. V lese počítali různé přírodniny a přiřazovali je k správným číslovkám. Jemnou motoriku rozvíjeli při tkaní koberečků a malování do mouky.