Pá 4. 3. 2022 / Jak to žije ve školce

Prosinec – vánoční čas – Jaroslavice

Celým prosincem nás provázelo tajemné kouzlo adventu spojené s příběhy našich vánočních andílků, přípravami na vánoční svátky a těšení se na Štědrý den. 

Na Svatou Barborku jsme nastříhali větvičky třešní a každý den pozorovali, jestli už rozkvétá…  a nakonec rozkvetly  Svatý Mikuláš k dětem promluvil v našem divadélku a ty pak vymalovávali jeho čepici (mitru), andílkům křídla a čertíkům rohy. Po té přišla i Svatá Lucie a my si povídali o tom, co to znamená, že noci upije a dne nepřidá.

Děti stále počítali, kolik dní zbývá do Vánoc a jejich nadšení a radost každým dnem rostli. Dlouhé čekání jsme si zpříjemnili vystřihováním papírových vloček, tvořením vánočních přáníček, papírových řetězů na vánoční sukýnku naší víly a předškoláci vyrobili ve školce i betlém. 

Sníh nás v tomto čase nejen pocukroval, ale občas i skoro zasypal. Hned u školky jsme si udělali větší kopeček na ježdění a v lese pak byli k nezastavení – lopatovali jsme, stavěli sněhuláky, tvořili obrovské sněhové koule a pouštěli je z kopce dolů, dělali andělíčky do sněhu, koulovali se navzájem…. Děkujeme za tu zasněženou nádheru!

Čas vánoc se přiblížil a vánoční tradice a zvyky naplnili zbývající čas. Jmelí ozdobilo naši třídu, házeli jsme papučí, rozkrojili jablíčko a tajili dech nad svíčkami v lodičkách ze skořápek. Každý byl zvědavý, kam ta jeho popluje, ke komu s přidá nebo jestli se vydá na cestu úplně sama. 

Předškoláci v předvánočním čase procvičovali jemnou motoriku – stříhání, výroba loutek do betlému, prstové říkanky. V rámci rozcviček jsme se zaměřili na procvičení mluvidel (čertíci, olizování „drobků z cukroví“, atd.) a uvolňování ramenních kloubů 

Vánoční spirála se letos rozsvítila 8.prosince na Velíkové. Anděl čekal v lese, v tajuplné tmě, uprostřed spirály na všechny, kdo si chtěli zapálit svou svíci se svým přáním.

V prosinci s námi oslavili narozeniny Vojtíšek, Vendelínek, Zoinka a Peťa.