Po 3. 1. 2022 / Jak to žije ve školce

Listopad -svléká stromům šaty – Velíková

Během některých dnů se již objevily první mrazíky a ochladilo se. Povídali jsme si o tom, co je potřeba udělat, abychom zůstali zdraví a žádnému bacilovi se u nás nelíbilo. Skřítek Lesníček nám ukázal, jak by mohl takový bacil vypadat a my ho pomocí barevných tuží zkusili foukat na výkres. Zjistili jsme, že je důležité se nejen správně oblékat, chodit ven do přírody, zdravě jíst a pít, ale také umět odpočívat a radovat se. A velkou radost nám přinesla výroba vlastních zdravých sladkostí z jablíček a pomerančové šťávy.

Pak se již přiblížil svátek sv. Martina a my jsme netrpělivě vyhlíželi jeho příjezd na bílém koni. V našem divadélku děti shlédli legendu o sv. Martinovi a ta se jim líbila natolik, že si ji sami hráli ještě několikrát. Společně jsme malovali i podkovy svatomartinského koně a předškoláci si procvičili psaní horního oblouku.

Poté, co jsme v říjnu pozorovali pestré zbarvení stromů, tento měsíc začaly listy již hodně opadávat a příroda i zvířátka se chystají na zimu. Dozvěděli jsme se, co se děje se těmi, které celou zimu „prospí“ a kam se vlastně ukrývají. Jak to mají zvířátka, která můžeme v zimě v lese potkat a jak jim můžeme v tomto období pomoci.

První adventní neděle a naše rozsvěcování stromečku byli již za dveřmi. Slavnostní nálada adventu i vánočních svátků protkala nás všechny. Školku provoněly perníčky, vyráběli jsme svíčky z vosku a sbírali různé přírodniny na výrobu adventních věnců.

Přípravy na vystoupení spojené s rozsvěcováním vánočního stromečku vrcholili. Vyrobili jsme si vlastní vánoční stromeček, ozdobili ho a už se nemohli dočkat, až ho rozsvítíme přímo v lese u pařezů. Těšil se určitě i sv. Martin, protože se na nás přijel odpoledne na svém bílém koni podívat. Přišli i rodiče, sourozenci, babičky a dědečkové, tak vystoupení mohlo začít. Zazpívali jsme písničky, řekli básničky a stromeček se rozsvítil v plné kráse. Zbývalo už jen rozdat balíčky s dobrotami a dárečkem pro rodiče. Závěrečným pohlazením byla zpáteční cesta po zasněžené louce (děkujeme sv. Martine!)
Teď si náš stromeček rozsvěcujeme ve školce před spaním a každý den ho ozdobujeme adventními andílky.

S předškoláky jsme se v tomto období zaměřili na podporu rozvoje jemné motoriky prostřednictvím zejména prstových říkanek, prací s těstem při pečení perníčků, loupání a krájením jablíček a přípravou ozdob na vánoční stromeček. V grafomotorice jsme kreslili horní a dolní oblouk a pohráli jsme si také s rýmy.