Po 3. 1. 2022 / Jak to žije ve školce

Listopad…poslední lísteček na zem spad – Velíková

S listopadem spadly na zem poslední lístky a přišlo i chmurnější počasí, které může přinést nachlazení a další nemoci. A tak jsme si celý týden s dětmi povídali, jak se starat o své zdraví, aby se nám veškeré bacily vyhnuly, jak je důležité jíst zdravě, umět odpočívat, ale třeba i jak se starat o naše zuby. Zkusili jsme si bacily vyfoukat a vyrobit z vlny, jógové pozice i další sporty, které posilují zdraví. Masáže tibetskou mísou nám pomáhaly k relaxaci a zklidněním se u pohádky. 

Zbavovat se silných emocí můžete třeba bahenní koupelí, ověřeno a doporučeno dětmi :-). 

Po týdnu o zdraví přišlo ladění se na zimní čas a jeho nástup spjatý se svátkem svatého Martina. Ten jsme oslavili společným vystoupením, v rámci lampiónového průvodu, u kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Velíkové. Tomu předcházela dlouhá příprava plná zpěvu, recitace a prožitků tohoto silného příběhu. Na vystoupení jsme s dětmi upekli rohlíčky, na které jsme si i sami vyloupali ořechy. Doteď u dětí vnímáme silný odkaz, který v nich po svatomartinském putování zůstal.

Svatý Martin přivážel vždy zimu a sníh, přesto že bílá peřina ještě nepokryla naše lesní cesty, symbolicky jsme zazimovali naši pumpu pod jurtou a povídali si o tom, co která zvířata dělají v zimě. Za pomoci ukolébavky “Spi, děťátko, spi” jsme zjistili, kdo ze zvířat si dělá zásoby, kdo se kam zavrtal, nebo koho v přírodě potkáme i v tomto čase. V lese jsme pak připravovali brlohy pro spící medvědy a nakonec si prošli zimní stezkou, která nám  posloužila k upevnění poznatků o zvířatech v zimě a obohatila nás dalšími zajímavostmi. 

S posledním listopadovým týdnem přišel čas na povídání o adventu. S dětmi jsme pomocí adventního kalendáře plného překvapení trénovali náš zrak, paměť a čísla. Adventní atmosféru jsme nasávali při výrobě adventní spirály. Díky ní se budeme i v prosinci ladit na hledání vlastní cesty do našeho nitra a právě advent je čas, kdy jej můžeme vynést na povrch a prosvětlit sebe a vše kolem nás. Při zpěvu vánočních koled jsme pak s dětmi nasbírali přírodniny k vytvoření adventních věnců, které budou zdobit naši jurtu až do Vánoc.

Tento listopadový čas na nás s předškoláky čekal horní a dolní oblouk (hopy, hopy přes příkopy i hou hou děti jdou..).  S dětmi jsme si jej vyzkoušeli nejen na svém těle, ale také do prostoru, na zem v lese či při kreslení do mouky. S dechem jsme pracovali skrze tuš a brčko a vytvořili na výkres bacily, které nás provázeli týdnem o zdraví. Zrakové vnímání jsme ostřili v terénu prostřednictvím přírodnin, které jsme našli v lese. Čísla jsme skládali z klacků a větviček a číselná řada se nám hodila při adventním kalendáři, kde jsme si zahráli Kimovu hru a poznávali tajemství v pytlíku díky svému hmatu.

Také jsme přivítali na dva dny studentku 1. ročníku z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, aby zde s námi strávila 2 dopoledne a poznala naši Na Paseckou lesní školku. 

V listopadu s námi oslavili v lese narozeniny dva předškoláci Pepinka a Matěj. Své třetí narozeniny pak Marlenka. 

V prosinci budeme pokračovat s dětmi v navozování předvánoční pohody, vnitřního klidu a budeme se snažit, co nejvíce rozzářit světlo v nás.