Út 2. 11. 2021 / Jak to žije ve školce

Září, Září…na léto jde stáří -Velíková

Letošní září nás nejdříve přivítalo ve školce chladným počasím, ale po pár dnech nám vykouklo sluníčko a my si začali užívat plnými doušky babí léto. A tak začalo naše další společné putování, ve kterém se nelekneme žádné výzvy.

Na začátku měsíce jsme se přivítali s novými kamarády a připomněli si naše oblíbená místa. Zopakovali si pravidla ve školce a společně se vrhli do bahnitých kaluží a prozkoumávání lesa. S dětmi jsme společně zkoumali čas, jak fungují hodiny a jaký je režim dne. Kdy a co přes den děláme a jíme. V rámci téma rodiny jsme si společně vytvořili rodinnou oslavu a na kůru malovali samé dobroty, které na pořádnou hostinu patří. Povídali jsme si, kdo všechno je součástí rodiny a někteří si přinesli také svou fotku do školky. Vyrobili jsme si na ně krásné rámečky a teď nám zdobí naši jurtu. Zkoušeli jsme i některé členy rodiny nakreslit a díky pohádce O veliké řepě si připomněli, že by měla rodina  vždy táhnout za jeden provaz.

Školková zahrada nám letos v září nabídla hojnou úrodu. Nejprve jsme vykopali brambory. Děti se s velkou chutí zapojili do hledání brambor ve  vyvýšených záhonech a podařilo se jich najít opravdu hodně. Část úrody si vzali domů na ochutnávku. Sklidili jsme i velkou dýni, kterou využijeme při podzimním ladění. Díky pohádce O zajíčkovi jsme pak poznávali další druhy zeleniny a ovoce a trénování číselné řady do 10.

 

V druhé půlce září nám zahrada nabídla množství jablek a ořechů, které jsme dále zužitkovali. Prožitkové učení jsme zažívali díky oloupání jablek na speciálním loupači, nakrájení a usušením. Pak jsme si na nich také náležitě na další den pochutnali. Svátek sv. Václava jsme oslavili na školkové zahradě opékáním jablíček a sběrem šípků.

       

Na kouzelný podzimní čas jsme se byli naladit u paní Hubáčkové, která si pro děti přichystala opravdu pohádkové vyprávění O Smolíčkovi.

Předškolácký rok s nejstaršími dětmi jsme zahájili přespáváním v jurtě, kde jsme si v rámci nočního programu prošli symbolicky oblasti školní zralosti, na kterých budeme společně pracovat u Stoupání naHoru. Hora nám visí v jurtě a těšíme se na měsíční výzvy. 

S předškoláky jsme se zaměřili v září na zrakové vnímání, pracovali s papírem (trhání), provlékali, ale i motali s bavlnkou, využili geodesku, která pomáhá rozvíjet prostorovou představivost, koordinovat oko i ruku. Každý z předškoláků si v týdnu o rodině také vyzkoušel nakreslit lidskou postavu. Součástí našich každodenních dopolední v lese je i pravidelné uvolňování mluvidel, jazykové chvilky a prstová říkadla a hrátky, které pomáhají při rozvoji jemné motoriky.

   

Těšíme se ze společného podzimního času.