Jak to žije na dopoledních v lese v létě

Také o prázdninách jsme se v pátek dopoledne potkávali, trávili společný čas😊

Ptačí kamarádi

Jsme se společně setkali v Jaroslavicích a společně se skřítkem Lesníčkem jsme si povídali ptáčcích, jaké známe ptáčky, jak je poznáme i jak vypadá peří .. Také jsme si poslechli, jak si mezi sebou povídají např. sýkorky, kukačky. Prolétly jsme se ve slalomu a vyrazili do lesa. U lozícího stromu jsme se posilnili a kdo chtěl si vyrobil ptáčka nebo domácí bublifuk. 

Mravenci

Dnešní dopoledne bylo trošku deštivé, po přivítaní se skřítkem Dubínkem, jsme hledali mravence a mravenečky schované v okolí jurty. Na svačinu jsme vyrazili na mýtinu pod louku. Tady nás čekala výroba mraveniště, mravenčí bludiště a pexeso.

Brouci a pavouci

Toto páteční dopoledne se zaplnilo okolí jurty spoustou broučků, zelených, červených, černých .. Děti společně se skřítkem Dubínkem, hledali broučkům kamaráda😊. Po cestě do lesa jsme si vyprávěli o pavoučcích, co dělají, kolik mají nohou ..a taky jsme vyráběli a prolézali pavučiny. Na mýtince nás čekala svačina a společné tvoření broučků a pavoučků z prstových barev a přírodnin.

Letní louka

Po přivítání všem skřítek rozdal náramky z oboustranné lepící pásky, které
si děti mohly během celého programu zdobit kytičkami, lístečky a jinými
přírodninami. Po svačince jsme si vystřihli papírové poupátko a nechali ho
rozvinout v misce na hladině vody. Na louce jsme zkusili přiřazovat barvičky
do nabarveného plata od vajíček. Dopoledne jsme zakončili malováním louky či čehokoli jiného pouze přírodninami a zkoušeli jsme jestli se dá vším malovat, zda vše má barvu, kterou si myslíme…

Přírodní barvivo

Po 9 hodině jsme se setkali pod jurtou, přivítali se se skřítkem Dubínkem a zkusili, jak může kreslit kurkuma😊. Poté jsme vyrazili po fáborkách na mýtinu, po cestě děti společně s rodiči hledali předměty/věci, s kterými se dá kreslit např. červenou řepu … Po svačince jsme se pustili do objevování a zkoumání přírodních barev. Děti mohli zjistit, že hnědou kreslí např. káva, hlína i melta, růžově např. řepa i ostružiny, bíle např. křída atd.. 

Motýl

Během celého programu jsme si prošli vývojem motýlka. Začali jsme po
přivítání se skřítkem, kdy jsme si každý našel lísteček a z domácí plastelíny jsme na něj dali motýlí vajíčka. Při svačince jsme z plastelínových vajíček vymodelovali vypasené housenky. Bublinkové housenky jsme také zkusili vyfukovat z jarové vody. Na louce se nám housenky zakuklily. A nejenom housenky i my jsme se zakuklili a pěkně se pohoupali. Nakonec jsme se proměnili v motýlky a sosáčkama jsme v trávě hledali sladké nektárky. Motýlka jsme si také vyrobili z papíru a ozdobili tím, co se nám na louce líbilo.

Houby a hříbky

Počasí nám připravilo ukázkové houbařské klima. Krásně mrholilo a hub bylo všude plno…Pozorovali jsme je cestou do lesa, některé okousané od slimáku, jiné netknuté jako z atlasu hub. Když jsme se utábořili na lesním pódiu, zrovna přestalo pršet, a tak jsme rozehráli pantomimu lesních zvířátek, která se živi houbami. Pak jsme si postavili z lesního materiálu hříbky a k tomu si vyzkoušeli houbový lesní internet!  Při zahřívací průzkumné výpravě jsme se dozvěděli plno zajímavých věcí a odnesli si sebou jeden jediný hříbek domů, ostatní jsme nechali lesním zvířátkům:).