St 7. 7. 2021 / Jak to žije ve školce

Květen – Hurá zpátky do lesa- Jaroslavice

První týden v květnu jsme po tři dny  v různých skupinkách putovali po  lesní čtvrti, kde jsme objevovali  krásy tamějšího lesa, zkoušeli si  vypalování lupou, pořádně protáhli  nohy a hlavně si užívali společných  chvil pospolu a ladili se na  znovuotevření školky .

Vrácení se zpět do „našeho“ lesa a setkání se všemi kamarády  bylo velmi radostné. Hned  první den ve školce jsme  přivítali tři nové kamarády – Beky, Lukáška a Alánka.  

Abychom si les mohli společně  užívat v poklidu, bylo potřeba si znovu připomenou pravidla. Jak vypadá lidské tělo uvnitř, kde se nachází jaké orgány, že má  člověk kosti a jak celé naše tělo  funguje? K tomu nám pomohli obrázky, díky kterým jsme mohli více  proniknout přímo „pod kůži“ , dozvídali  jsme se zajímavosti z knih i zahráli  všelijaké hry. 

Od našeho těla jsme přešli  k pozorování našich pěti smyslů. V pondělí jsme věnovali sluchu – děti  pomocí zvuků hádali, jaký hudební nástroj zrovna hraje, učili se naslouchat zvukům přírody, tichu i sobě navzájem. 

Dalším smyslem byl čich, pomocí něhož jsme zkoušeli rozpoznat vůni například skořice,  kávy nebo zázvoru. Na louce jsme si přivoněli k lučnímu kvítí a zkusili, jak voní jehličí v  lese. I uhodnou, co dobrého máme k obědu. 

Že můžeme pomocí našich rukou cítit různé povrchy i nabídnout druhým pohlazení,  pomocí tvarů uhádnout, co za předmět se ukrývá pod dekou či se zavřenými oči poznat  kamaráda? Ano, to vše můžeme díky dalšímu smyslu, kterým je hmat. Jak chutná sladké, slané, kyselé nebo hořké a kde se nachází na jazyku? To jsme si  vyzkoušeli pomocí dalšího našeho smyslu a tou byla chuť. Každý popisoval chuť své svačinky, byla také ochutnávka ovoce i zeleniny, ale také poznávání u oběda – z čeho  všeho byla asi uvařená polévka? 

O zraku a dioptrických brýlích nám pověděl už skřítek v ranním  kruhu, které si děti mohli i vyzkoušet. Poznávali oči zvířat, v lese  si zahráli kimovu hru i hádali, kdo zmizel pod šátkem. Proběhl také zkušební den se Zuzankou, Martínkem a Klárkou.

Své třetí narozeniny s námi oslavil Alánek a Lukášek a šesté  Eliška. 

Květen nám nabídl různé druhy počasí a  tak se těšíme, že v měsíci červnu bude  nejvíce těch slunečních. Těšíme se na další společné zážitky .