Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka,….
V měsíci únoru jsme některá rána zažili opravdu mrazivá, a tak jsme si v tyto dny dopřáli více času hraním různých her v jurtě. Třeba na knihkupectví. Celý týden si děti mohly nosit do školky své oblíbené domácí knížky, povídali jsme si o tom, jaké druhy knížek vlastně existují, jak se taková knížka vyrábí a z čeho se skládá. Seznámili jsme se s různými druhy písma a vysvětlili, co je to i takové Braillovo písmo. Děti si vyrobily svoji vlastní pop-up knížku a také se učily z razítek s písmenek sestavit své jméno.
V prostorách naší školky na Velíkové se nachází několik ptačích budek a krmítek, a tak máme příležitost denně pozorovat různé druhy ptáčků. Pravidelně jsme jim doplňovali zrní a semínka a sledovali, jak létají ze stromu na strom. Zjistili jsme, jak se který nazývá, a také jsme jim sami za sebe jedno další krmítko vyrobili. Naučili jsme se ptačí tanec a také zpívali další písničky o ptáčcích a zimě. Venku bylo stále dost sněhu, a tak jsme i tento měsíc využívali k zimním radovánkám a bobování. Na strom jsme nalepili panáčka ze sněhu a strefovali se na terč, jindy probíhala zase sněhová bitva a jindy jen prostě odpočívání a relaxace na sněhových peřinách, ale ne zase moc dlouho:)
V polovině měsíce, kdy jsme začali odpočítávat 40 dní do Velikonoc byl hlavním tématem masopust. V lese jsme symbolicky pochovali basu, zatančili a zazpívali v kruhu písničky, děti hrály na různé hudební nástroje a bylo veselí.
Vyrobili jsme si zvířecí masky a děti si každý sám namalovaly a vystřihly koláčky a koblížky. A ty opravdové jsme snědli k obědu! Závěr týdne patřil pořádnému karnevalovému rejdění. Převlékli jsme se do kostýmů, představovali jsme si vlastní masky, hráli soutěže a radovali se.
Závěr měsíce patřil řemeslům a povolání. Na pár dní se z nás staly švadlenky, které přišívají knoflíky a stříhají látky na šaty, kuchaři a cukráři, kteří dělají cukroví, vaří lesní guláš nebo bramboráky z listů. Povídali jsme si také, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem, co dělá masér nebo fyzioterapeut a také jsme se dozvěděli, co vše musí záchranář vědět, když najde v lese zraněného člověk, a jak ho ošetřit. A protože na konci měsíce sluníčko už pomalu ohřívalo blížící se jarní vzduch a celou zemi, mohli jsme opět vylézt na náš oblíbený lozící dub, pověsit lana a houpačku a těšit se z teplejšího počasí.
S předškoláky jsme se naučili nové básničky, které pomáhají v úchopu pastelky do špetky. Zpočátku to nebylo jednoduché, ale opakováním se nám to dařilo lépe a lépe. Pro podporu jemné motoriky děti skládaly z české skleněné mozaiky různé obrazce. Společně jsme hledali cesty ptáčků ke krmítku a kreslili jsme sami sebe.
V únoru s námi oslavily narozeniny Anežka a Anička už šesté a Hanička páté.