Út 9. 3. 2021 / Jak to žije ve školce

Únor – zavolá skřivánka – VELÍKOVÁ

Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka,….  

V měsíci únoru jsme některá rána zažili opravdu mrazivá, a tak jsme si v tyto dny dopřáli více času hraním různých her v jurtě. Třeba na knihkupectví. Celý týden si děti mohly nosit do školky své  oblíbené domácí knížky, povídali jsme si o tom, jaké druhy knížek vlastně existují, jak se taková knížka  vyrábí a z čeho se skládá. Seznámili jsme se s různými druhy písma a vysvětlili, co je to i takové  Braillovo písmo. Děti si vyrobily svoji vlastní pop-up knížku a také se učily z razítek s písmenek  sestavit své jméno.  

    

V prostorách naší školky na Velíkové se nachází několik ptačích budek a krmítek, a tak máme  příležitost denně pozorovat různé druhy ptáčků. Pravidelně jsme jim doplňovali zrní a semínka a  sledovali, jak létají ze stromu na strom. Zjistili jsme, jak se který nazývá, a také jsme jim sami za sebe  jedno další krmítko vyrobili. Naučili jsme se ptačí tanec a také zpívali další písničky o ptáčcích a zimě.  Venku bylo stále dost sněhu, a tak jsme i tento měsíc využívali k zimním radovánkám a bobování. Na  strom jsme nalepili panáčka ze sněhu a strefovali se na terč, jindy probíhala zase sněhová bitva a  jindy jen prostě odpočívání a relaxace na sněhových peřinách, ale ne zase moc dlouho:)

 

V polovině měsíce, kdy jsme začali odpočítávat 40 dní do Velikonoc byl hlavním tématem masopust. V lese jsme symbolicky pochovali  basu, zatančili a zazpívali v kruhu písničky, děti hrály na různé  hudební nástroje a bylo veselí.  

  

Vyrobili jsme si zvířecí masky a děti si každý sám namalovaly a  vystřihly koláčky a koblížky. A ty opravdové jsme snědli k obědu!  Závěr týdne patřil pořádnému karnevalovému rejdění. Převlékli  jsme se do kostýmů, představovali jsme si vlastní masky, hráli  soutěže a radovali se.  

Závěr měsíce patřil řemeslům a povolání. Na pár dní se z nás staly švadlenky, které přišívají knoflíky  a stříhají látky na šaty, kuchaři a cukráři, kteří dělají cukroví, vaří lesní guláš nebo bramboráky z listů.  Povídali jsme si také, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem, co dělá masér nebo fyzioterapeut a  také jsme se dozvěděli, co vše musí záchranář vědět, když najde v lese zraněného člověk, a jak ho  ošetřit. A protože na konci měsíce sluníčko už pomalu ohřívalo blížící se jarní vzduch a celou zemi,  mohli jsme opět vylézt na náš oblíbený lozící dub, pověsit lana a houpačku a těšit se z teplejšího  počasí. 

     

S předškoláky jsme se naučili nové  básničky, které pomáhají v úchopu  pastelky do špetky. Zpočátku to nebylo  jednoduché, ale opakováním se nám to  dařilo lépe a lépe.  Pro podporu jemné motoriky děti  skládaly z české skleněné mozaiky  různé obrazce.  Společně jsme hledali cesty ptáčků ke  krmítku a kreslili jsme sami sebe.    

  Popis není dostupný.  Popis není dostupný.

 V únoru s námi oslavily narozeniny Anežka a Anička už šesté  a Hanička páté.