Po 18. 1. 2021 / Jak to žije ve školce

Prosinec – adventní čas – Velíková

Slunečního světla pomalu ubývá, brzy se stmívá a my se začínáme zklidňovat. Tajuplná atmosféra  Vánoc se blíží každým dnem, a tak jsme se také my s dětmi ladili na tuto událost. V průběhu měsíce  jsme tvořili přáníčka, vyráběli vánoční ozdoby a cukroví, povídali si o vánočních zvycích a  pranostikách a na závěr připravili Vánoce i zvířátkům v lese a zahráli si divadlo o Ježíškovi v Betlémě.  Sněhu jsme se zatím nedočkali, nicméně hrátky v lese jsme si užívali i jiným způsobem, třeba na  školkové zahradě, na houpačce, stavěním domečků pro skřítky nebo zahrabáváním kaštanů pro  divoká prasata na zimu.  

  

 

 

Na začátku prosince „naše hodné děti“ i pedagogové obdrželi mikulášskou nadílku. Děti si sami  mohly vyzkoušet čertovskou paruku, mikulášský pláš nebo andělské šaty, a tak zažít tuto událost  trochu jinak a beze strachu. Přemýšleli jsme nad tím, že každý z nás v sobě takového malého čertíka  občas také nosí, a že i každému z nás bylo naděleno plno andělských dobrých vlastností. Lepili jsme  řetězy z barevných papírů, abychom si mohli vyzdobit naši jurtu.  

    

 Adventní spirála  

Adventní spirála již každoročně patří k našim oblíbeným setkáváním a zážitkům. Také letos  jsme si společně s vámi a vašimi  rodinami mohli prožít moment ztišení a putování do svého středu,  zdroje svého vnitřního světla. Jsme  rádi za vaši hojnou účast a těšíme se  společně s vámi z vašeho prožitku.  

Velký obdiv patří hlavně dětem, které po tmě statečně zvládli cestu lesem s lucerničkami a baterkami  k samotné spirále i zpět.  

    

K adventnímu času neodmyslitelně patří také pečení  cukroví, tvoření vánočních ozdob a vyrábění malých dárečků a přáníček. I my jsme s dětmi v tomto zimním  čase malovali vánočního kapra, plnili bylinkové  pytlíčky, uhnětli zdravé kuličky z ovesných vloček,  másla a kakaa a při tom si povídali o vánočních  zvycích. Některé jsme si také sami vyzkoušeli. 

    

A protože se nám na rozkrojeném jablíčku objevila krásná hvězdička a plovoucí svíčky zůstaly u sobě,  věříme, že i v dalším roce se budeme potkávat ve zdraví a budeme držet při sobě jako doposud.  

  

Na svátek svaté Lucie jsme se na chvíli proměnili v „bílé Lucky“,  vyrobili košťátka z chvojí a  zametali naše domácí místečko  v lese, kde se vždy ráno vítáme se skřítkem Dobrodějem. Po  vydatném úklidu nastal čas  nastrojit stromeček také  zvířátkům v lese a donést i jim do  krmelce něco ke štědrovečerní  večeři. Po slunovratu jsme strávili  ve školce poslední den tohoto  roku, a tak nezbývalo už nic jiného  než vyrobit si karnevalové masky  na závěrečný den v roce – Silvestr. 

  

  

Prosincové dovednosti s předškoláky se točily okolo spirály.  S dětmi jsme si spirálu vyzkoušeli namalovat na velké papíry a také jsme  si ji vytvořili ze samotvrdnoucí hmoty. Každý den jsme zapalovali  jednotlivé svíčky. Navlékali jsme arašídový řetěz a vyzkoušeli si i ten  papírový. Z pracovních listů na nás čekali baňky a u zrakového vnímání jsme se věnovali souměrnosti, kdy jsme dotvářeli vánoční stromky.  

  

Všem rodinám přejeme hodně zdraví, lásky a radosti v dalším roce. Přejeme vám, ať je ve vašich dnech i nadále prostor pro láskyplné objímání a radost ze společného soužití jako u nás ve třídě.