Ne 8. 11. 2020 / Jak to žije ve školce

Září, září – na léto jde stáří – Velíková

Po letních prázdninách jsme se opět září setkali spolu a uvítali nový školní rok deštěm, jak už je u nás zvykem. Mezi sebou jsme přivítali nové kamarády Toníka, Samíka, Stellinku i Matýska a pedagogickou posilu Renču.  

    

V prvním týdnu jsme se slaďovali, připomínali jsme si naše rituály, pravidla a zabydlovali jurtu. Každé z dětí si vytvořilo dle své kreativity svou vlastní ruku a tedy i jedinečnou stopu sebe sama ve své školce.  

Některé rodinné fotografie nám pomohly více se zorientovat v rodinných vazbách, jménech našich maminek, tatínků i sourozenců. Děti si vyrobily člena rodiny a nakreslily si svůj portrét.  

  

Les, zahrada i sklizeň nás provázeli až do konce měsíce září. S dětmi jsme česali jablka, plnila břicha šťavnatými švestkami, ostružinami, hruškami a ořechy. Les jsme vnímali všemi svými smysly. Rozeznávali jsme listnaté, jehličnaté, zkoušeli jsme, jakou mají kůru, co vidíme pod lupou, základní fyzikální zákony jsme objevovali pomocí pokusu s šiškou. U jurty jsme si vytvořili také podzimní strom.  

        

Děti si vyzkoušely jablka zbavit slupky, nakrájet i nasušit, prožít si celý proces zpracování. Vynikající jablečné mošty nám byli osvěžením při odpoledních svačinách. V lese jsme tvořili jablíčkové panáčky a hruškové panenky, pytle jsme zdobili pomocí bramborových razítek. 

   

Předškoláci provlékali bavlnkou jablíčka, zatloukali hřebíky a zlepšovali tak svou jemnou motoriku. Věnovali jsme se také zejména uvolňování prstů pomocí prstových říkadel, drahám i čárám, které patří k základním grafomotorickým prvkům.  

      

Společný zahajovací rituál předškoláků proběhl 18. a 19. září. Naše nejstarší děti zažily svou první noc v jurtě bez rodičů a vydali se na „Stoupání NaHoru“. 

    

V září s námi oslavili narozeniny Ondrášek a Renča.

    

Těšíme se na krásné podzimní dny v lesní školce…