Ne 15. 11. 2020 / Jak to žije ve školce

Říjen – kouzla podzimu- Jaroslavice

Měsíc říjen nám hned od začátku ukázal svou pravou podzimní deštivou náladu. My jsme toho  využili a pustili se hned do tvoření i pečení. Celý měsíc byl plný různých vůní i barev, deště, bláta i  vody a všeho, co k podzimu patří . 

Nejdříve jsme se pustili do vyrábění červených jablíček z natrhaného papíru, což nás velmi bavilo a  krásně jsme si u toho i procvičili prstíky

  

Podzimní voňavé pečení oblíbeného štrůdlu jsme ani tentokrát nevynechali. Bylo potřeba nejprve  nasbírat jablíčka, pořádně je omýt, oškrabat, nastrouhat, dát na těsto a přidat chutné rozinky se  skořicí. Vše jsme pak zabalili a pekli. Letos se nám opravdu povedl. 

         

A protože rána už začala býti studenější, tak jsme se vždy pořádně protáhli, zaskákali, zaběhali a  zahřívali si celé tělo. Protože ve zdravém těle, zdravý duch 😀 

  

Les nám nabízel nejen krásy zbarvených listů a všude přítomných rostoucích hříbků… byl také plný klíčících žaludů. Užívali jsme si pozorování různě dlouhých klíčků i malých stromečků, které z těch  loňských již vyrostli. Na počest svátku Dne Stromů jsme několik „svých“ žaludů zasadili a těšíme se,  že z nich vyrostou krásné duby. 

      

Povídali jsme si také o ptáčcích, kteří s námi zůstávají přes zimu, a kteří naopak odlétají do teplých  krajin. My se na zimu moc těšíme a odletět určitě nechceme, přesto jsme si zkusili „roztáhnout  křídla“ a rozletět se aspoň po louce.  

    

 Velkým a oblíbeným tématem byla Česká republika a město Zlín. Ukazovali jsme si, kde každý z nás  bydlí, kde se nachází naše hlavní město Praha a vyzkoušeli si namalovat i českou vlajku.

Došlo i na výrobu korálků z kaštanů, kde si každý vyzkoušel, jaké to je udělat do kaštanu za pomoci  kladívka a hřebíku dírku a provléct provázkem. O to větší radost nám všem udělal konečný  výsledek.

  

Předškoláci si v tomto měsíci vyzkoušeli aktivity podporující rozvoj zrakového vnímání a  předmatematických představ. Kromě vypracovávání pracovních listů např. tvořili číslice pomocí  přírodnin, procvičovali číselnou řadu z žaludů nebo určovali více a méně. Nejvíce si oblíbili kreslení  do mouky, které podporuje jemnou motoriku a smyslové vnímání. Pomáhá zejména uvolňovat  prsty a tlak vyvíjený na tužku při kreslení.       

  Tento měsíc jsme společně oslavili narozeniny a popřáli Amálce.

Ke konci měsíce jsme si ještě vyrobili čelenku z listí a zatvořili si v duchu barev podzimu.

    

Před svým zahrabáním se nám ještě ukázal mlok, kterého jsme tiše obdivovali a popřáli mu dlouhý  a ničím nerušený spánek.