Ne 8. 11. 2020 / Jak to žije ve školce

Předškolácký rituál „Stoupání naHoru“ 2020

Jako každým rokem, tak i letos jsme pro předškoláky uspořádali společný zahajovací rituál, kdy děti měli možnost strávit noc v jurtě. Našim tématem tohoto školního roku je „Stoupání naHoru“, inspirované stejnojmenou knihou od E.T. Setona. Jedná se o indiánskou povídku, která je nejen o zdolávání překážek. Ty také na děti čekají v tomto školním roce, tak aby posilněny o nové prožitky, zkušenosti, mohly na konci školního roku své lesní putování Na Pasece uzavřít. 

  

Jedna z prvních výzev byla noc v jurtě bez rodičů. V rámci pátečního večera se setkaly nejstarší děti školky se skřítky Dobrodějem i Lesníčkem, kteří jim vysvětlili, co je vše bude čekat. S dětmi jsme se vydali pak na západ slunce a procházku večerním lesem při svitu baterek.  

Povídali jsme si o tom, jak se chovají zvířata večer, některé děti si všímali různých stínů, které dříve nezažili. Cestou se některé děti svěřovaly z obav z první noci, které rychle rozehnal kamarádský smích a ujištění, že to spolu zvládneme. Po večerní procházce jsme se sešli na louce, kde na nás čekalo několik zapálených svíček. Na každé cestě je občas tma, můžeme ztratit směr a světlo jako by nikde. 

   

Pro naši cestu školním rokem světlo bude svítit stále a my pedagogové se budeme snažit o něj co nejlépe pečovat.

Pod světlem na děti čekaly obrázky, díky nimž jsme si společně povídali o tom, jakým příkladem bychom mohli být pro ostatní, tak abychom byli posíleni na těle i duši a připraveni vydat se na další cestu. Tyto obrázky jsou oblastmi školní zralosti, pouze srozumitelně a formou obrázků předané dětem. 

Na konci světelné cesty na nás čekala Indiánka, která předala dětem Bílou horu, na kterou budeme všichni společně stoupat po jednotlivých krocích (měsících). Na každý měsíc děti mají před sebou výzvu na kterou se budeme společně připravovat a posilovat tuto dovednost. Děti také slyšely celý příběh od E. T. Setona. 

  

Po té už byl dětmi táborák i s pozorováním jasných hvězd na nebi. Jedna nám i spadla, to aby se nám všechna přání splnila :-). 

Noc byla klidná a dlouhá. Nikdo z dětí se nevzbudil a okolo 6:30 hod se pomalu začalo vítat společné ráno. Následovala hygiena, snídaně i společná hra. Ranní rituál se skřítkem je už tradiční součástí. 

Děti si domalovaly i svou osobní postavu, se kterou budou po hoře stoupat vzhůru. Po té jsme se společně vydali do lesa, kde na děti čekalo indiánské malování, střílení z luku i vyrábění pytlíčků pro štěstí. Na konci dopolední cesty pak byli pomazáni posvátným večerním popelem za zdolání první překážky a symbolicky předaná medailová vzpomínka.  

  

Společně s dětmi jsme pak udržovali oheň na špagety, někteří vyráběli náramky, prstýnky a vymýšleli své hry. Děkujeme všem rodinám, které děti podpořili v překonání strachu. O kus nám předškoláci zase povyrostli! Těšíme se na společnou cestu školním rokem.