Po 9. 3. 2020 / Jak to žije ve školce

Únor – zavolá skřivánka – Jaroslavice

V únoru jsme nejenom slyšeli skřivánky, ale také jsme našli první sněženky, na stromech vyrostly kočičky a užívali jsme si zejména sluníčka. A také jsme oslavovali narozeniny.

Na začátku měsíce nás čekalo téma Malý čtenář. Děti si do školky nosily své oblíbené knížky, které si navzájem ukazovaly a prohlížely, Ukázali jsme si, že máme různé druhy knížek, ale také jsme při prohlížení knížek zjišťovali, z čeho se kniha skládá a co v ní můžeme všechno najít. Děti si v lese zkusily jógovou abecedu, kdy napodobit některá písmena byl leckdy oříšek.

Také jsme se seznámili s Braillovým písmem. Děti zkoušely „číst“ v sešitě, který byl popsán tímto písmem a hmatem se snažily rozpoznávat obrázky či předměty. V rámci tématu si děti vyráběly své vlastní knížky a společnými silami jsme si vytvořili knihu o pohádkových postavách.

V průběhu měsíce za námi zavítala dentální hygienička, která si pro děti připravila program o tom, jak správně čistit zoubky, kolik jich člověk má nebo to, že máme různé druhy zubů a každému se říká jinak. Povídání prokládala aktivitami pro děti a tak děti ve skupinkách zkoušely skládat puzzle, třídit potraviny na zdravé a nezdravé či na modelu chrupu si zkusily, jak správně své zuby čistit.

 

Téma masopustu jsme si všichni pořádně užili. Ke každému masopustnímu průvodu patří i medvěd a tak děti navštívil medvěd Brumík, který jim vysvětlil význam tohoto období, ale i to, proč právě medvěd je jednou z hlavních postav průvodu. Po celý týden jsme si zpívali a hráli na hudební nástroje, které si děti samy vyrobily. Vyráběli jsme také karnevalové masky, hledali a vymýšleli protiklady. K tomuto období neodmyslitelně patří i koblihy, proto jsme si četli pohádku O Koblížkovi a kdo chtěl, dostal na ochutnávku malý kousek koblížku. Celé toto povídání vyvrcholilo karnevalem.

Na konci měsíce jsme se dočkali i sněhu. Předposlední den nás překvapila sněhová nadílka a my jsme mohli poprvé vytáhnout lopaty a celé dopoledne jsme na nich sjížděli kopec. Společně jsme se vrhli i na stavbu malého iglú.