Čt 6. 2. 2020 / Jak to žije ve školce

Leden – měsíc, který vládce zimou i ledem – Velíková

V lednu jsme se sešli s dětmi po vánočních prázdninách. První dny jsme věnovali zážitkům, povídání o Vánocích, dárcích, jak kdo svátky strávil a co vše jsme zažili. Popřáli jsme se navzájem do nového roku, i našemu milému skřítkovi Dobrodějovi, ať s námi stráví pěkný další rok. Společně s dětmi jsme si uvařili první oběd na kamnech a nachystali si společnou novoroční hostinu.

Začátek ledna nás příjemně překvapil mrazem, ledem i trochou sněhu. Doufali jsme, že se ho v lednu dočkáme více, ale děti si užily i tu trochu, kterou nám příroda nabídla. Postavili jsme sněhuláčky, jezdili na lopatách, koulovali se, některé děti si z něj udělaly i svačinu.

Hned prvním tématem, které nás provázelo, byli Tři králové. Povídali jsme si o tom, kdo oni králové byli, kam putovali, co s sebou nesli. Dozvěděli jsme se, že před mnoha a mnoha lety byly vzácné úplně jiné dary než dnes a králové museli putovat dlouhou cestu, aby mohly dary předat a poklonit
se Ježíškovi. Děti si vyrobily v lese koruny a předškoláci si procvičili hledání stínů korun a skládání obrázků.

Dalším tématem byla Roční období. Připomněli jsme si s dětmi, jaké máme měsíce, roční období, co ve kterém období obvykle děláme, jak se oblékáme, kdy nosíme kšiltovky, plavky a kdy naopak čepice a rukavice. Jak jednotlivá roční období ztvárnil nějaký umělec, jsme si poslechli ve Vivaldiho Čtvero ročních dob a sami jsme poté své zážitky z hudby namalovali.

Závěr ledna jsme věnovali Zimní přírodě a stopám zvířat. Přestože nešlo žádné zvíře stopovat delší trasu, tak alespoň pár otisků jsme v lese našli a určili, komu patří. Zjistili jsme, že zvířata nezanechávají v lese jen otisky nohou, ale i různé další stopy a podle toho můžeme určit, které zvířata se v zimě po lese pohybují. A protože počasí nám dopřálo i krásné slunečné dny, na některá zvířata jsme si i zahráli.

 

Na závěr ledna k nám do školky zavítala maminka Terezky a Barušky a společně jsme odlili stopy zvířat ze sádry.