Po 20. 1. 2020 / Jak to žije ve školce

Prosinec na Velíkové

…na Vánoce dlouhý noce, dlouho můžem spát, není slyšet vlaštoviček, jenom vítr vát…

Prosinec byl pro nás ve školce sice krátký, ale zato velmi příjemný, převážně teplý a hlavně radostný. Všichni jsme s nadějí vyhlíželi sníh, ale dočkali jsme se ho zatím jen maličko. O to víc doufáme v bílý leden a únor…

V listopadu jsme načali téma Advent, začali jsme se chystat na nadcházející vánoční období a v prosinci jsme pokračovali. Nejprve jsme si povídali o Mikulášovi, zjistili jsme, kdo to vlastně byl, proč pomáhal lidem a také, proč s ním v dnešní době chodí čert a anděl. A protože začalo mrznout a objevil se nám v lese první led, čekal nás s dětmi pokus. Je ten led na kalužích čistý a můžeme ho jíst? Na výsledek se můžete dětí zeptat sami.

Druhou půlkou prosince nás provázelo téma Vánoc. Přečetli jsme si příběh o Ježíškovi, Marii a Josefovi, i o tom, jak slavil Vánoce se svými kamarády Krteček. Každé pondělí jsme zapálili na adventním věnci o svíčku více a příběhy andělů z adventního kalendáře nám připomínaly, jak rychle se Vánoce blíží. A protože Vánoce provází i spousta zvyků a tradic, vyzkoušeli jsme si alespoň některé – rozkrajování jablíčka, pouštění lodiček ze skořápek, pečení perníčků.

Taky jsme vyrobili přáníčka pro maminky a tatínky a nazdobili stromeček zvířátkům v lese. Na dárečky se totiž těší nejen děti, ale i zvířátka na Velíkové už si zvykla, že jim každý rok něco dobrého na zub přineseme.