Po 20. 1. 2020 / Jak to žije ve školce

Prosinec v Jaroslavicích – Kouzelný adventní čas

Poslední měsíc tohoto roku byl ve znamení přípravy a čekáním na Vánoce. Na konci listopadu jsme společně rozsvítili vánoční stromeček v Jaroslavicích, vyrobili jsme si adventní věnce a vždy před spaním k nám přiletěl jeden andílek z adventního kalendáře.

dav

Nedílnou součástí adventního času je i svátek Mikuláše či Barbory. S dětmi jsme si četli příběh o svatém Mikuláši, abychom lépe porozuměli tomu, jak tato tradice vznikla. K Mikuláši neodmyslitelně patří čert a anděl a tak jsme se zkoušeli zamyslet nad symbolikou těchto dvou postav a na svátek Barbory jsme si zase utrhli větvičky – „barborky“ a nyní čekáme, zda nám do Vánoc vykvetou.

dav

13. prosince jsme využili možnosti dnu otevřených dveří u hasičů ve Zlíně. A tak jsme na jedno dopoledne vyměnili les za hasičskou zbrojnici. A bylo opravdu co vidět. Děti byly překvapené, jak velké jsou hasičské auta, zkoušely si nejrůznější helmy, dýchací masku či potápěčské vybavení. Měli možnost sednout si do hasičského auta či vidět názornou ukázku, jak hasiči sjíždí po tyči, což většinu z nás opravdu zaujalo. Moc děkujeme hasičům, kteří byli opravdu vstřícní a trpělivě odpovídali na otázky dětí, kterých bylo opravdu mnoho.

 

V posledních dvou týdnech jsme se již plně ladili na Vánoce. Třídu nám provoněly upečené perníčky, seznámili jsme se s tradicemi, které patří ke štědrému dni, pouštěli jsme lodičky, rozkrajovali jsme jablíčka, hádali jsme, proč máme doma pověšené jmelí nebo jak to udělat, abychom viděli zlaté prasátko.

dav

Předškoláci i v tomto měsíci pilně trénovali a rozvíjeli své dovednosti a to zejména v oblasti předmatematických představ, kdy jsme například počítali čertíky a seznamovali se s čísly. V rámci grafomotoriky jsme trénovali spirálu. Ale také jsme procvičili prostorové předložky a pravolevou orientaci. Nutno říct, že děti se na tyto úkoly těší a často vyzvídají, kdy budeme zase něco společně dělat.