Prosincová dopoledne v lese

I v předvánočním shonu jsme si našli chvilku a potkali se na dopoledních v lese. A že jsme si to krásně užili 🙂

Zářivá Lucie

V pátek třináctého, na svatou Lucii, jsme si na Dopoledni s maminkami a dětmi povídali o tom, kdo byla Svatá Lucie. Protože její jméno znamená zářivá, vyráběli jsme z papírových pytlíků krásné vánoční hvězdy. V lese se děti střídavě převlékaly do bílých plášťů, uklízely své příbytky a hrály na honěnou, abychom se v chladném prosincovém počasí zahřáli. Na závěr jsme z klacíků, listí a mechu vytvořili na zemi velkou hvězdu, obestoupili ji a každý za sebe vyslovili přáníčko, které jistě doputovalo na nebe za ostatními hvězdičkami.

Vánoční zvyky, ozdoby a dobroty pro zvířátka

Ráno jsme začali ve školce a vyzkoušeli si některé z vánočních zvyků – pouštění lodiček a rozkrajování jablíčka. Potom jsme si vyrobili voňavé ozdobičky na stromeček. Po svačince jsme vyrazili do lesa nazdobit stromeček pro zvířátka. Po cestě jsme potkali jeden smutný vánoční stromeček – vítr mu odfoukal ozdobičky. Nám se ale podařilo je najít a stromeček se nám za to odměnil dárky. V lese jsme si vytáhli dobroty, které jsme zvířátkům donesli a ozdobili jsme jimi stromeček a pařezy, aby se měla zvířátka o Vánocích dobře. Nakonec jsme si u stromečku zazpívali i několik vánočních koled.

Prosincová dopoledne se nesla v duchu vánočních tradic a už se těšíme na ty lednová, kdy si budeme povídat o sněhu, stromech, ptáčcích v zimě či o tom, jak se do lesa v zimě vybavit.