Út 3. 12. 2019 / Jak to žije ve školce

Říjen – měsíc, který hřeje i mrazí – Velíková

Měsíc říjen nás překvapil dlouhým a teplým babím létem. Užívali jsme si plnými doušky podzim, sluníčko, i dobrou náladu. Zahájili jsme ho podzimním tvořením, děti venku lepily, barvily, malovaly i blátem, až vznikly z listí čelenky, sovičky, draci, ptačí masky nebo krmítko pro ptáčky. S listím jsme se také učili (které listy jsou podobné, který větší, menší, hnědý, zelený, uschlý…), i jsme do něj skákali a dělali si z něj doupata.

V říjnu také čekala na předškoláky zkouška odvahy, a to společné přespávání v jurtě. Děti za tmy putovaly cestou ozářenou svíčkami, na jejímž konci je čekal myslivec. Ten předškolákům předal „Strom poznání“, který bude děti provázet celým školním rokem a jehož prostřednictvím budou rozvíjet oblasti školní zralosti. Společně jsme si opekli špekáčky, všechny děti zvládly noc bez rodičů a na závěr jsme uvařili oběd na ohni. Dětem se společně strávený večer i noc líbila a nám také.

S předškoláky jsme také v říjnu v rámci předškolní přípravy procvičovali matematické představy, geometrické tvary, uvolňování zápěstí, prstů a plynulost pohybů. Pomocí říkanek a jiných aktivit jsme procvičili paměť a sladění pohybů se slovy.

Dalším říjnovým tématem bylo město Zlín a Česká republika. Zlín jsme poznávali nejen z obrázků a fotek, ale vypravili jsme se také do města a strávili zde dopoledne. Zjistili jsme, podle čeho dostal Zlín své jméno, kde dříve stával hrad, jak vypadá znak města, kdo byl Tomáš Baťa a co vše ve Zlíně změnil. Na závěr jsme vyjeli na zlínský Mrakodrap a prohlédli si město, kde většina z nás bydlí, i z výšky.

V posledním týdnu října jsem se vrátili zpátky do jurty na Velíkovou. Společně si zabydlujeme nové zázemí, do kterého jsme se s dětmi už velmi těšili a kde na nás čekají nová společná dobrodružství.