Po 9. 12. 2019 / Jak to žije ve školce

Listopad – někdy sněží, někdy jen tak listí leží – Velíková

Měsíc listopad byl pro nás převážně teplý, slunečný a měli jsme spoustu času na zabydlování jurty a lesa. Děti měly hodně energie a dobré nálady.

První půlkou měsíce listopadu nás provázel svatý Martin. Povídali jsme si o jeho činech, a o tom, proč nás jeho odkaz provází i v dnešní době. Děti se chystaly na vystoupení, které bývá každoročně v rámci svatomartinského průvodu. Vyrobily si vlastní paličky na hraní, předškoláci je spolu s námi ořezali a menší děti dozdobily. Z modelovací hmoty jsme vykrajovali husy, čtyřlístky, podkovy a těšili se na lampionový průvod, vystoupení, i závěrečný ohňostroj. Prožít s námi toho odpoledne vás přišlo opravdu hodně, za což děkujeme a těšíme se na další rok.

Druhou půlkou listopadu nás provázelo téma Přípravy zvířat na zimu a začínající Advent. Dozvěděli jsme se, která zvířata prospí celou zimu, která se občas vzbudí a vykouknou z pelíšků a která v zimě potřebují trochu naší pomoci. Připevnili jsme u jurty budku ptáčkům, kterou jsme si vyrobili a do lesa zvířatům zanesli první kaštany.

A protože se nám blíží prosinec, Vánoce a adventní čas, povídali jsem si s dětmi také o Adventu. Co to vlastně je, proč si vyrábíme věnce, kalendáře a proč jsou svíčky zrovna 4? To vše jsme zjistili a budeme si o tom povídat i v prosinci, kdy se budou svíčky postupně zapalovat. Děti vyráběly adventní
věnec nejen v lese, se symbolickými svíčkami z větviček, ale také jsme si vyzdobili vánočně třídu, abychom se už společně mohli vánočně ladit.

„Věnec, na něm, čtyři svíce,
těšíme se na Vánoce.
Každý týden jednu svíčku,
zapálíme pomaličku.
Světla bude přibývat,
my se budem usmívat.
Vitě proč? Já to vím,
narodí se Boží syn.“