Možnost předání dětí ve Zlíně
zastávka Cigánov

ráno 7:30 - 7:45
odpoledne 16:10

Lesní komunitní škola

ZÁPISY z jednotlivých setkání

22. března 2018

Dnešní setkání bylo tak trochu „mimozemské“. Hned na úvodním kruhu nám totiž pan Pavel Pekař navrhl, že bychom se mohli stát „Marťany“, kteří se přiletěli podívat na planetu Zemi. Byla to dnes stále ještě dost zamrzlá planeta, kde voda umí čarovat a z ledu vykouzlit hotová umělecká díla. Na putování na Zikmundov se s námi také vydala Léňa, kterou děti znají ze školky. Na křivých stromech jsme odstartovali a let mohl začít.

Vyhlídka byla pro svačinku jako stvořená. Jen ještě před ní bylo třeba najít po lese poschovávané obrázky rostlin i živočichů, které sem Pavel dnes brzy ráno přišel nachystat. Zima ještě držela nad krajinou svou ruku, tak jsme se na svačení raději přesunuli do míst ozářených sluníčkem. Na řadu pak přišla i hra „stop zem“ – umění orientace po-slepu.

Pak jsme zažili něco velmi zajímavého. Pavel přinesl stetoskop, kterým jsme si zkoušeli poslouchat, jak (zvláště teď na jaře) proudí míza stromů od kořene vzhůru. Někteří slyšeli, někteří by asi potřebovali ještě větší „ticho okolí“…

Přes kopečky, padlý kmen a palouček jsme se pak vydali na objevnou výpravu a potkali jsme se až u závory, kde ještě zůstalo pár velkých klád. A jedna z nich nám poskytla možnost udělat si z ní houpačku.

Od hmyzího domečku, který i tentokrát dostal několik vylepšení, jsme pak podél cesty hledali „věci, které do lesa nepatří“. Pavel jich tam nachystal pěknou spoustu a my měli za úkol je tam nechat ležet a jen si je zapamatovat. Největší úspěch měly sušenky a korále. Věci jsme po sobě pochopitelně uklidili.

U křížku jsme si ještě zazpívali další jarní písničku zahráli (dokonce i dvojitou) stop zem a hurá z kopce dolů…

Kaluže po cestě ke krmelci byly vrstevnatě zamrzlé (jako těsto listové) a vytvářely neuvěřitelnou strukturu tajných komůrek a přihrádek všech nejzajímavějších tvarů. I to byl důvod, proč si mnozí kousky této čarovné vody odnášeli s sebou do chaty.

Cestou dolů jsme se ještě zastavili nad tématem rychlosti, když se dva chlapci dohadovali, kdo na hranici lesa přiběhl rychleji. Pár dětí prohlásilo, že by jim to bylo jedno. Spor jsme společně vyřešili navržením dalšího závodu, kde by výsledek nebyl tak sporný. To kluky uklidnilo a mohli jsme pokračovat. Co vím, tak už se pak ani neuskutečnil…

Z komínů naší chaty se kouřilo. To tam už hospodařily Lucka Mařáková s Andreou. Děti to ještě táhlo k potoku, protože se prostě potřebovaly podívat, jestli už celý rozmrznul nebo ještě ne. Ledová víla nad mnohými místy ještě bdí… no, uvidíme, jak to bude za týden.

Po obědě si děti odpočinuly v matracovém paláci a my všichni jsme se pak už těšili, co dalšího pro nás ještě Pavel připravil. Byla to výroba hmyzích hotelů a domečků. Čtyři destičky jako základ a dvě další jako střecha. To vše spojeno vruty, které si děti zkoušely zaťuknout kladívkem a pak zavrtávat samy. A to nejen AKU-elektricky, ale i hezky postaru pomocí otáčecího nebozízku. Byla to velká výzva i pro holky. Některým stačilo zřejmě jen pozorování této práce a vydali se raději cestou voskovek a sešitů…

Ani pár klepnutí kladívkem do prstu nás neodradilo a za chvilku vzniklo asi 8 hmyzích domečků. Děti pracovaly většinou ve dvojicích, někdo si vyrobil svůj domeček vlastní. Několik jsme jich nechali na dodělání (doplnění interiérů) na chatě, pár si jich chlapci vzali i s sebou domů…

Na svačinku rohlík s lakrumáčkem a pak už oblékat a uklízet. Venku jsme si prošli prožité a vzpomenuli na vše, co se nám dnes líbilo a podařilo.

Díky velice Pavlovi za parádně připravený program, děti ho uvítaly s nadšením a všichni se těšíme na jeho další návštěvu u nás.

Sluncem prozářené odpoledne nás poslalo zpět, za rodiči, domů.

Hezké jaro všem….

Díky, JirkaS.

15. března 2018

Dnes jsme měli návštěvu. Hned od Cigánova se k nám přidali 4 hosté. Dva noví chlapci, každý se svou mámou. Radánek s Danielou a Jáchym s Elen. Jel s námi dneska i Adam, takže „spousta dospěláků“.

Hned na kraji lesa jsme si vyzkoušeli počítání při stmelující hře na molekuly. Přivítání v kruhu, písnička a seznámení se s novými kamarády. Celý den si taky děti mezi sebou střídaly dalekohled.

Chvilku jsme se zastavili u včelína, pohráli si na šikmých stromech, natrhali pár vrbových kočiček a pak na vyhlídku – na svačinku.

Po ní jsme si řekli, že zimu střídá jaro a že dříve měli takový obyčej – rituál vynášení Morany. Naučili jsme se písničku, kterou se ta smrtka-zima vyháněla a řekli jsme si, že si takovou Moranu také dnes vyrobíme. Následující úterý nás totiž čeká společná školková slavnost v Jaroslavicích.

Ještě před odchodem jsme si zahráli slepo-bábovou hru STOP ZEM, při níž si mnozí vyzkoušeli orientaci v prostoru a rozpoznávání kamarádů po-slepu.

Pak nás cesta vedla přes mýtinku až k závoře a pak přes hlavní silnici. Trochu jsme si cestou zaskákali na mecho-pařezové trampolíně a šli dál.

Hmyzí domeček pomalu roztává, dostal zase pár nových vylepšení, dokonce už i terasu s balkónem.

U křížku jsme si zazpívali a naučili se další písničku o vyhánění zimy a příchodu jara.

Na chatu jsme přicházeli o krásném slunečném poledni a na poli nad Lukovem se nám parádně předvedlo stádo daňků.

Dovnitř se nám ještě nechtělo, tak šly děti ještě prozkoumávat stále ještě zamrznutý potok a dospěláci mezitím v chatě trochu přitopili a přichystali oběd.

Po jídle chvilka odpočinku (i dobrodružství s rozbitým nosem při neúmyslném nárazu) a pak juchů na výrobu Morany.

Každý si našel dva klacíky, z nich si udělal kostru-křížek, obarvil si paprikou a kurkumou kousek látky a pomocí provázku vytvořil listím a mechem vycpanou hlavičku, kterou si pak každý přidělal na tu svou kostřičku. Fixy na domalování očí a brzy vznikala jedna malá Moranka za druhou. Kdo už měl hotovo, přidal se do tance se svou malou figurkou.

Pak přišla na řadu výrobu té společné – velké. Domluvili jsme se, že jí vytvoříme korále – věnec z vyfouklých vajíček. Každý dostal misku a vyzkoušel si sám vajíčko vyfouknout. Jirka udělal velký kříž a hlavu a břicho jsme jí vycpali senem. Když jsme ji pak postavili venku, pořádně jsme ji ještě „nabarvili“ – zbylou barvou z koření i samotnými vajíčky. Těšíme se na ni v úterý… to ji s písní na rtech vyneseme ze vsi a zapálenou hodíme do potoka. Přicházejícímu jaru už nebude v cestě nic bránit…

Po svačince krátké ohlédnutí za prožitým dnem a alou na autobus.

Trochu špinaví, s novými kamarády seznámení, se vracíme spokojeně do Zlína.

Byl to fajn den, už se těšíme zase na příště. Zase nás čeká další návštěva.

Díky, JirkaS.

8. března 2018

Ruce mé a ruce Tvé, každý máme ruce dvě, pravá dává, levá přijímá, od srdce a z lásky… tak takto, jako obvykle, přivítali jsme se v našem ranním kruhu, tentokrát ještě do ledu vyšlapaném. Přibylo v něm ovšem neobvykle dospěláků. Podívat se za námi přišli Lucie s partnerem a taky pan Pavel s malou dcerkou Agátkou. Hned ráno jsme si pověděli, že jaro se blíží a že už to jde i slyšet všude okolo. Ano, ptáčci zpěváčci… ti nás dnes provázeli celým dnem. Někdy i hezky zblízka – měli jsme s sebou dva dalekohledy.

U včelína se našel ještě kousek ledu a taky několik kousků desek a destiček, což děti hned využily ke „snowboardování“. Když se dosyta vyjezdily, pokračovali jsme na naše vyhlídkové místo na svačinu. Po ní jsme si chvilku popovídali o zajímavostech ze světa ptačí říše. Jak se např. udrží při spánku na stromě, jak se vyspí v letu nad mořem, jak si staví hnízda…

Po chvilce nahánění a skrývání batohu se žvýkačkami jsme mohli vyjít dál… na zamrzlou jámu. Kousek opodál průlezkový strom a pak už paseka s modrými stromečky. Tentokrát bez zvuků motorových pil, a tak jsme se vydali prozkoumat, jakou „paseku“ tu lesníci před pár týdny udělali.

Když jsme přešli hlavní silnici, vzpomenuli děti opět hru na závoru, tak začalo naše „princeznovské básničkování“. Děti Pavlovi předvedly hmyzí domeček, který už pomalu ale jistě začíná rozmrzat. A tak kluci udělali první most pro probouzející se broučky.

U křížku jsme si trochu odpočinuli, zkusili si roznožením naměřit vzdálenost jednoho metru a ještě si přes malý repráček poslechli nahrané zvuky pěti známých opeřenců. Celkem hezky děti dokázaly rozpoznat kosa, bažanta, sýkorku, sojku i poštolku.

Po cestě dolů jsme ještě vzpomenuli několik lidských-ptačích příjmení, která jsou velmi známá. Např. pan Kohout, Holub či Sýkora.

Ve vyhřáté chatě jsme poobědvali a po chvilce odpočinku jsme si do svých sešitů vykroužili slalomovou formu – dráhu, kterou svým letem zanechal nějaký ptáček zpěváček.

Pak jsme se oblékli a do sluncem jasného odpoledne se vydali na stále ještě zamrzlý potok. Klouzání, objevování, pozorování…

Když jsme my dospěláci uklidili na chatě, vydali jsme se s dětmi na autobus právě dolů potokem. Na jedné větší zátočince jsme si ještě popovídali o prožitém dni a alou na autobus.

Byl to hezký den, děkuji za něj.

1. března 2018

Dnešní setkání bylo v ledasčem opět jiné, nové. Bylo nám dopřáno „nepřízně počasí“, a to ve formě převeliké zimy. Po zvážení a domluvení s rodiči i řidičem autobusu jsme dnešní ráno nestrávili putováním z Velíkové na Zikmundov, ale nechali jsme se svézt linkovým autobusem přímo až na Zikmundov. S dětmi jela tentokrát Veronika, „teta“ z lesní školky, maminka od Káji. Jirka, který od rána topil a vysával na chatě, jim pak přišel k hlavní cestě naproti. Zima se nakonec neukázala až tak převeliká, navíc vyšlo slunce, což působilo pocitově krásně hřejivě. Hlavně při tom odrazu na bílých ledových plotnách.

Rozhodli jsme se i proto jít zkratkou přes les a potok… a tam jsme to objevili. Něco opravdu úžasného… něco, co nás jen tak napřímo do teplíčka v chatě prostě jít nenechalo. Byl to led, který byl díky stále se rozlévajícímu potoku vrstvený do šířky podél břehů. Led, který měnil barvy a byl místy tak klouzavý, že se nedalo ani ustát na jednom místě. Led, který byl i dost tvrdý… ještě že děti měly tolik vrstev oblečení a na zádech své tlumiče – batůžky. Do ledu zamrzlé větvičky, občasné ledopády i štěrbiny, v nichž bylo vidět vespod protékající vodu. Děti, které rodiče tento den přivezli až k chatě za námi rychle přiběhly, a tak nás brzy bylo na potoce i s Jirkou a Verčou osmnáct.

Někdo se vydal více dopředu, objevovat nové „poklady“, někdo se zůstal klouzat na nějaké extra široké laguně, další zkoumali ledopády, či zamrzlé předměty. Bylo to takové celé – pohádkové. Našli jsme dokonce velkou větvovou hokejku…

Pak na řadu přišlo divoké raftování. Koryto bylo připraveno, loďkou se stala naše zadnice. Trať byla stále uklouzanější a zatáčky se dětem dařilo projíždět stále rychleji a klopeněji. Tady jsme zůstali vážně dlouho… a zima nám opravdu nebyla. Kluci si tu ještě našli velký vyvrácený kořen – totiž velkou kapitánskou loď.

Ani se nám úplně nechtělo do chaty …přece jen teplíčko a svačina nás nakonec zavolaly dovnitř. Venku jsme se ještě stihli podívat na ty zuby velkého ledového hada, který bydlí asi někde v okapu…

Ve vyhřáté chatě stál postavený domeček. A byl tak velký, že jsme se do něj pohodlně vešli všichni, dokonce měl dvě patra pod střechou. Až tam jsme se přivítali a domluvili, jak bude probíhat den. Udělala se tu také příležitost zpětně se ohlédnout za celou naší předškolou. Od září už je to vlastně půl roku, co se takto pravidelně skoro každý čtvrtek scházíme. Děti se postupně po jednom vyjadřovaly, co je jim libé a co ne, jak zvládají cestu lesem, jak se jim líbí či nelíbí tvoření a další aktivity. Jde vidět, že stále žijí dost v přítomnosti a minulé většinou přijímají tak, jak to je.

Pak už byl opravdu čas na svačinu a po ní jsme do domečku vstoupili znovu. I když jsme měli s Veronikou trochu jiné plány, domluvili jsme se nakonec, že část dětí půjde s Jirkou ven a část zůstane tvořit a hrát si vevnitř.

Tam měla Verča původně plány, že si povíme něco o vodě a jejich skupenství a uděláme si společně velkoformátový obraz, kde si každý nakreslí něco svého. Ale když nastala otázka, co si děti představí, když se řekne voda, led a sníh, odpověď byla jasná: moře, mapa pokladů, piráti :) a tak nám vznikla společným dílem obrovská mapa plná ostrovů, pirátských lodí, chrlících sopek, pohřbených pirátů, palem a vlnobití :)

Venku se šlo zase k potoku. Hlavní náplní bylo opět klouzání a také objevování pokladů z ledu. Na hlavní hrázi přímo pod chatou vytvořil led parádní kluziště, které mělo několik vrstev. Ty jsme postupně sloupávali, odsekávali a dostávali se tak blíže dnu. S kousky ledu se dalo hezky hrát, něco z nich skládat, vytvářet různé tvary. Náramně jsme si užili klouzání po břiše.

Poledne se přiblížilo, Miriam přivezla obědy, hlad a zima se také přihlásili. Po obědě ještě chvíli na matrace, uklidit domeček a roztáhnout koberce. Přijela za námi Janka….

S dětmi se i s Méďou hezky rytmicky přivítala. A začala kouzlit… její nástroje pak přivolaly semínka (děti) a hudba je nechala krásně vyrůst a vykvést. Je úžasné vidět, jak se děti dokáží rozdovádět a vzápětí zklidnit tak, že jen tiše leží na koberci. Pak si ještě povídali o ptáčcích, co už se těší na příchod jara a brzy si děti ty ptáčky začali i vyrábět a pak ještě na kartičkách poznávat a třídit.

Po svačince už jsme se začali balit a uklízet. Obvyklá cesta na autobus… raději už jen po cestě. Kdybychom se totiž vrátili k ledu, asi bychom autobus už nestíhali…

Díky za krásný den, bylo nám spolu opět velmi hezky…

JirkaS.

 

22. února 2018

Dnešní setkání bylo v době jarních prázdnin. Možná i proto se nás sešlo „jen“ deset dětí a tři dospělí – Jirka, Iva a Adam. Výjimečné bylo tentokrát v tom, že jsme jeli na výlet, úplně někam jinam než obvykle. Autobus nás zavezl za Vizovice na Chrámečné. Teprve tam jsme se po hrátkách na hřišti přivítali a řekli si předběžný plán dne. Pak jsme zašli na ranč – Jezdecký klub Krásno, kde pro nás nechali ještě dva koníky ve stáji. Celkem jich tam mají teď 18. Hned jak jsme té starší kobylce dali něco málo na zub, pustili je oba za ostatními do výběhu. Rozloučili jsme se a vrátili zpátky na hřiště, kde jsme poprvé ten den posvačili.

Cestou dál jsme objevili přes potok zajímavý mostek, který si někteří vyzkoušeli projít poslepu. Následovala cesta do kopce a stále ještě do kopce. U jedné zdejší dřevostavby jsme obdivovali stádo daňků, které tu někdo chová. Potom nás cesta ještě chvíli vedla do kopce, až jsme došli na vrchol – místo dalšího svačení. Celkem tu foukal vítr, tak Jirka rozdělal létacího draka (kite)… „to, aby foukat přestalo a mohl ho zase uklidit“. Chvilku se sice ve vzduchu udržel, ale jen tak symbolicky…

Cesta nás dál vedla po hřebeni směr Vizovice. Za chvilku jsme pak uviděli paní Jarku, která nám už šla se svou obrovskou dogou naproti. Vzala nás zkratkou přes louku k nim domů, kde mají velké hospodářství. Zvláště drůbeži se u nich velmi daří... mají dokonce i pávy. Přes zahradu nás pak ještě vzala za koníkem a jeho kamarády, což byly 2 ovečky a jeden kozlík. Ti se nás na rozdíl od kobylky Máji ale celkem báli. Mája dostala zbylá jablíčka, mrkve i suchý chlebík a my pokračovali dál směr Vizovice – centrum. Celkem uchození jsme se konečně dostali do tepla a vůně zdejší zámecké čokoládovny. Trochu se tu ohřáli, smlsli si na pralince a juchů do parku. Stromové prolézačky, ledové vodopády, chození po větvi i strom obsypaný jehnědy a samozřejmě další svačinkování... Park tu mají úžasný. Hurá na vlak, byla naše poslední pěší část cesty. Dětská jízdenka do ruky, závěrečný kruh a povídání si o tom, co se líbilo a podařilo… píšťalka před odjezdem a jedééém.

Byl to pohodový den plný sluníčka, větru, zvířat, svačení i zpívání a povídání.

Těšíme se na další výlet… pozvaní jsme na tahle místa prý i příště.

Díky, JirkaS.

15. února 2018

I tentokrát bylo naše čtvrteční setkání něčím výjimečné. Už jen to, že nás bylo jen 10 dětí a k tomu 3 dospěláci. S Jirkou a Luckou šel na výpravu dneska také Adam. Mladý skaut, se kterým se zřejmě chystáme více spolupracovat i do budoucna.

V ranním, poctivě dokolečka vyšlapaném i vyběhaném kruhu, jsme se přivítali a vzpomenuli na naše kamarády lyžaře i nemocné. U včelína už bylo sněhu tak málo, že to opravdu z kopce dolů neklouzalo. I když to někteří samozřejmě zkoušeli. Pak jsme našli hlubokou stopu. Odměk půdy nechal zřejmě nějakou srnku zanořit své kopýtko opravdu hodně hluboko.

Na vyhlídce si děti udělaly svá „svačící hnízdečka“. Byť jen o pár metrů výškově víc, tady už na louce bylo na vyšlapávání bludiště sněhu dost. Parádně jsme si užili vyšlapávání cestiček, zatáček i slepých uliček… a také pak běhání a nahánění se v nich.

Když jsme vyšli dál, zvuk motorových pil se pořád přibližoval. Tak jsme se raději drželi hezky při sobě. Z bezpečné dálky jsme pak dokonce viděli padající strom. To měli lesníci spoustu práce. Před přecházením hlavní silnice jsme se potkali dokonce s velkým traktorem. Děti obdivovaly jeho sílu, že ve svých kleštinách unese i několik stromů najednou.

Směr křížek byla dnes naše trasa. Adamovi děti představily náš hmyzí, stále zazimovaný, domeček. U křížku jsme si pak povídali o včerejší popeleční středě i svátku Valentýnském.

U krmelce jsme objevili velkou zamrzlou kaluž. I když byl led silný několik centimetrů a pod ním bydlelo pravděpodobně i několik „rosomáků“, děti našly způsob, jak jej kompletně rozkouskovat…

Cesta k chatě nám poklidně plynula dál a my brzy zjistili, jakou „paseku“ kolem chaty dřevorubci udělali. Od chlapíků z EON jsme se dozvěděli, že se tu prý rozpadla hromada klád a porušila přívod elektřiny. Takže jsme si na chatě nejdříve užívali mírné přítmí. Teplo už bylo – Jirka byl zase předem ráno zatopit. Při obědě pak najednou „blik“ – chlapíci už to opravili.

Po obědě si děti šly užít matracové království a my jim po úklidu připravili zajímavé tvoření. Z brigády „dřevo“ vznikla v dřevárně velká hromady větších či menších destiček, na které, když jsme je pak obrousili, se dalo krásně malovat a pomocí Jirkovy pájky dokonce i cokoli vypalovat. Sice se zdejší stoly pokryly pilinami, ale práce šla všem hezky od ruky a záhy vznikaly parádní přírodní obrázky.

Někdy v tento čas za námi pak ještě přijela další návštěva – Jirkova žena Staninka i s dětmi Jamínkem a Júlinkou. Takže už nás tu pro 12 dětí bylo 5 dospěláků.

Po svačince už jen úklid, balení a oblékání. Na schodech jsme pak závěrečnou reflexí zhodnotili dnešní den, plný zajímavých příležitostí: znatelně menší počet dětí a z toho plynoucí „jiná míra hlasitosti“, Adam, který na zádech nosil Elišku, co má ráda sníh, nové kamarádství Ondry a Sebíka, Martičce tentokrát nebylo tak zima, Olivka s beruškovými rukavicemi a největší pomalovanou destičkou, Vilda, co zjistil, že i překonávání nese plody, Alánek, co drtí ledy, Kája, co ráda chodí lesními zkratkami, Elinka, která se dnes držela Lucky a Verunčino nadšení z vypalování pájkou… a taky Jirkova píšťalka, co hraje lidem pro radost.

Díky za dnešek, JirkaS.

8. února 2018

Dnes začal náš společný den celkem poklidně, lehce zamrzlou a nasněženou krajinou. V ranním kruhu jsme přivítali Toma, tatínka od Tomáška, vzpomenuli na děti, co chybí a naladili velkou anténu na samá parádní dobrodružství. Pak nám Jirka s Tomem ukázali, jaké je to „být svázaný“, což dětem nebylo vůbec příjemné a vzápětí taky hned vysvětlili, jak nepříjemné je to zase dospělým, když by se s dětmi nedalo vůbec domluvit.

U včelína jsme se potkali s dětmi ze školky a náramně si užili společné klouzání, jízdy a sněho-hrátky. Na svačinku jsme vyrazili na úplně nové místo. Do závětří na kraj lesa, kde to ještě neznáme.

Po jídle nás pak Jirka s Tomem vzali do džungle, kde se dalo pověsit na větev a prozkoumat, jak dlouhou dobu se každý z dětí udrží.

Novým terénem jsme se pustili směrem z kopce dolů a došlo i na prodírání hustým lesíčkem. O to větší překvapení, když jsme se „našli“ v podstatě na úplně opačné straně od chaty, než vždycky chodíváme. Před námi byla ještě zkouška překonat potok, oraniště a hlavní silnici. To je pro děti z předškoláků ovšem přeci hračka – a taky zábava.

U potoka jsme našli „velkou sněhovou kouli“ a pak ještě jeden balík sena, co se sem asi zakutálely. Taky parádní houští a brzy ještě lanová houpačka přes potok.

Kolem hlavní silnice jsme šli opatrně jako husičky, jeden za druhým, jedna za druhou…

Na oběd jsme přišli tak akorát a bylo parádní, že Jirka v chatě brzy ráno zatopil, takže teď bylo hned teplíčko.

Po obědě začalo muzicírování s Jankou, děti si poslechly příběh, naučily se písničku, a ještě stihly i vyrábět ovečku z opravdové vlny. Po svačince pak většina dětí „vylétla“ ven, měly tam totiž rozehraný příběh o čaroději a záchraně celého světa.

Na autobus jsme se dneska „doklouzali“ po namrzlé cestě, dnes vůbec žádné bláto a my čistí nastoupili do autobusu.

Byl to den, kdy vznikla i nová přátelství, objevili jsme novou, zkrácenou, a přitom velice dobrodružnou trasu a vyzkoušeli si zase něco nového.

Díky všem za takový den. JirkaS.

1. února 2018

Dnešní setkání jsme si prožili v sedmnácti dětech a dvou dospělácích. Jako průvodce s námi dnes celý den byla „maminka“ Ivka. S obědem nám pak pomáhala Erika a po obědě za námi přijela návštěva.

Náš společný kruh jsme opět obkroužili kolem vrtu na pozemku budoucí školky a školy a pak se někteří podívali i do „nepostavené jurty“, která na pozemku bude stát.

Potom se našimi letadly a raketami na různé planety staly 2 nakloněné stromy v sadě u včelína. Bylo to parádní dobrodružství, naštěstí s hladkým přistáním. To už jsme dostávali hlad, a tak další zastávkou byla vyhlídka. Po sváči jsme si pověděli příběh o dvou chlapících. Jeden se jmenoval Světlo a druhý Zvuk. Tito dva si dávali závod a zjišťovali, kdo je rychlejší a kdo pomalejší. Udělali jsme pokus, že Jirka ve stejný okamžik pískl a zvedl ruku. Když se pak od nás vzdaloval, měl být poznat časový rozdíl. No, asi to příště zopakujeme na ještě větší vzdálenost. Každopádně, mnohé děti znají tento rozdíl rychlostí díky bouřce či ohňostroji v dálce.

Výprava pokračovala na místo houpání. Až na několikátý pokus se podařilo přehodit lano tak, že houpačka mohla vzniknout. Holky přinesly dnes tak velkou kládu, že houpačka byla hned pro 5 dětí, i když to spíš dnes byla taková zkouška rovnováhy a udržení se, než nějaké veliké houpání. Vyzkoušela si to i Ivka a myslím, že tak jako mnozí jiní skončila i s ostatními vleže pod houpačkou. Nakonec si na ni vlezli skoro všichni, lano i větev to naštěstí vydržely. Než jsme pak lano smotali vznikl z houpačky ještě velký hřebík, co umí udělat parádní díru do země :)

Bláto, kaluže, kaluže bláto. I to byl důvod, proč jsme se tentokrát vypravili nejkratší cestou na oběd. Také to, že jsme měli připravenu výrobu „hromničních svíček“. Navíc začalo trochu poprchat.

Po obědě, díky Erice za pomoc, si děti užily království matrací a dek. Zatopeno bylo už od časného rána, takže bylo hezky teplíčko. V tento čas za námi přijela návštěva. Byla to Amálka – kamarádka od Ondry s maminkou. Přijely se podívat, jak to u nás chodí. Amálka se krásně zapojila mezi ostatní děti a pak už začal příběh na koberci. Byl o velké díře, ze které vylezl rozespalý Perun a svým velkým hromem vzbudil všechny své kamarády. Od té doby si dali takový každoroční zvyk, stejně tak jako lidé, kteří si na Hromnice nechávali posvětit hromniční svíčky v kostele, aby je ochránily před všemi nebezpečími a nepříjemnostmi po celý rok.

Byl to úvod k dnešnímu tvoření – vyrábění svíček z plátů včelího vosku.  Všem se podařilo hezky plátek rozehřát a zamotat knotek do vosku. Někteří si ještě svou svíčku ozdobili pomocí vykrajovátek.

No a pak už jen palačinková svačinka (nekousnout si do svíčky, ale do té jiné ruličky), balit a uklízet. Autobusem do Zlína a domů…

Byl to hezký den, a až na pár konfliktů (snad ve smír dořešených) jsme dnes drželi při sobě. A bylo nám spolu zase dobře…

Díky, JirkaS.

25. ledna 2018

Poslední lednové setkání nám přineslo milé překvapení. Tentokrát se s námi na cestu vydal Tom – tatínek od Tomáška. Když jsme přišli na obvyklé místo našeho ranního kruhu, ukázalo se, že je celé zaplavené. Šli jsme po stopě, až jsme se dostali k trubce trčící ze země. Byl to čerstvě vyvrtaný vrt na Tomově pozemku, který bude sloužit pro budoucí školku a školu. Prý už dělali čerpací zkoušky, a proto ta „záplava“. Dozvěděli jsme se také, že je skoro 50 metrů hluboký, tak jsme hned zkoušeli, jaká je to vlastně vzdálenost. Ranní uvítání jsme si udělali okolo vrtu a pak už uháněli na sníh.

I dnes nastala „výměna identit“. Svá oblečení si dnes vyměnilo více dvojic, chvíli nosil Tomovu čepici i Jirka a Jirkovu Tom. Na sněhu u včelína to parádně klouzalo, některým i na zpátečku, a když už jsme měli hlad, vydali jsme se přes louku na svačící místo. Tam si někteří našli a vytvořili domeček z větví, jiní svačili přímo v lese. Celkově dnes děti vytvářely menší skupinky a dát je dohromady nebylo jen tak snadné. Pomohla k tomu houpačka, tentokrát nášlapná - na nohy. Nebyla sice tak vysoko jako obvykle (měli jsme dnes kratší lano), ale hru „na kuželky“ jsme si náramně užili. Na závěr se zhoupnul i Tom a vyrazili jsme dál.

Po cestě za přechodem silnice děti s Tomem našly další lesní jezírko a užívaly si křupání ledu. Cestu do kopce nám pomohly vyšlápnout básničkové naháněcí hry, díky nimž některé děti ani nevnímaly, že do kopce vlastně utíkají…

Od křížku, kde jsme si dali malou pauzu už šel Tom napřed, to aby vyjel na chatu i s obědem, protože cesta k ní byla namrzlá. Taky pro nás v chatě s Andreou zatopili. My ostatní přišli trochu promáčení, takže rozehřátá kamínka přišla vhod. Po cestě k chatě nám Dorotka představila svůj čerstvě vytržený zoubek ?. Na oběd dnes špenátu zbylo hodně, zato pak svačinového chleba s medem nic…

Tom po obědě odjel, díky mu za pomoc, těšíme se na další s ním strávená dobrodružství… My ostatní si užívali hrátek na matracích, malování na „velkých formátech“ a taky uklízení a sušení oblečení. Čas dnes nějak rychle ubíhal, tak jsme si dali svačinu, teplý čaj a alou oblékat, zhodnotit den a na autobus. Dnes cestou zpět do Zlína jelo v autobuse všech 16 dětí.

Byl to hravý den, plný povídání a taky řešení, co kdo zřejmě potřeboval pořešit. Díky za něj. Těšíme se na únor.

JirkaS.

11. ledna 2018

Dnešní, datumově tří-jedničkové, setkání se neslo v duchu příběhů, prošlapávání nových cest a „výměn identit“. Začalo to už při jízdě v MHD - pohádkou o dlouhatananáááánském jazyku, který se na své pouti světem potkával v různých situacích s různými zvířátky a tvory. Pak také výměnou čepic, která způsobila i výměnu jmen a další zajímavá dobrodružství.

Na blátivém ranním kruhu jsme se přivítali a vzpomenuli i Tomáška, který dnes chyběl. Děti velmi lákaly vodní potůčky, které pak děti systémem přehrazování naváděly do potřebných směrů. Chvíli potom jsme s některými chlapci řešili téma „hlad“ a co to vlastně je, co to způsobuje a jaxe to vlastně pozná. Dvě holky pak „výměnu identit“ dotáhly až do bodu, kdy si vyměnily nejen čepice, ale i bundy, kalhoty, batůžky i boty.

Společně jsme svačili až na vyhlídce, odkud bylo vidět, jak paní Mlha postupně odkrývá domy a ulice Lukova. Po hřebeni jsme se dnes novou cestou vydali přes paseku, kde rostly „modré stromy“. Povídali jsme si o okusu zvěří… Našli jsme další kus pokáceného lesa a úžasnou roklinu se smrkem - pánem kořenů. Na programu byla také velká kládová houpačka. Obdivuji rovnováhu dětí -  všechny se parádně udržely. Dvě převlečené slečny tu začaly svou dnešní zkušenost s „rozkamaráděním“ se se svou třetí kamarádkou, která tohle těžce nesla. Než jsme však přišli do chaty, byly zase všechny tři pohromadě :)

Led před přecházením silnice se tentokrát nekonal. Dál jsme se vydali na nedalekou mýtinu, odkud už odvezli ty smrky, jejichž letopočty jsme před nedávnem počítali. Borovice a modříny tu však zůstaly. Jsou to prý stromy, ze který se bude stavět nové zázemí pro lesní školku a školu. Poklad na sebe nenechal dlouho čekat. Kluci objevili zajímavé jezírko. Povídali jsme si o tom, jak je asi hluboké a že to v létě pořádně prozkoumáme.

Pak už nás nová, námi ještě neprošlapaná, cesta-necesta vedla po srnčí pěšince, řádně do kopce a taky mezi malé stromky. Došli jsme až na hřeben, kde nás přivítali krkavci. To je teda zvuk… Trasa to delší než ke křížku a krmelci nebyla, jen možná ta „jinakost“ dala podnět pár holčinkám k potřebě odpočinku svým „bolavým nožičkám“… To už ale děti ve předu objevily další dobrodružství malého potůčku a také zjištění, že nás ten potůček asi brzy přivede k nám na chatu. Prošli jsme dalším pokáceným kládovím a spatřili, že u naší chaty hoří. To bylo myšlenek a názorů… je znát, že děti by i v nebezpečí věděly, co dělat a jak se zařídit.

Dva muži, spřátelení Skauti, uklízeli kolem chaty náletové dřeviny a ostružiní. Ohniště bylo pro děti jako magnet, a tak jsme se brzy dozvěděli, jak to s tím ohněm tady vlastně je. Díky velké hromadě popela a železné lopatce z chaty nám tentokrát kamínka vevnitř hřála velmi záhy. To už pak přijela i Andrea s obědem a my si užili dobrou polévku i chutné těstovinky. Se zbylou polévkou jsme se ještě rozdělili i s chlapíky venku. Před obědem si ještě některé děti vyřezávaly venku před chatou na stoličkách. Zažili jsme i příhodu s pořezáním a velkou statečností.

Kočičkování a další matracové a dekové hrátky v klidové místnosti po obědě děti pořád velmi baví. Rozvíjí si tu tolik svých příběhů… Cekem nás rozesmála myšlenka, že děti z „klasických školek a škol“ se většinou těší „vyvětrat ven“ a naše děti se těší na dobrodružství „vevnitř“.

Děti jsme pak usadili na koberec a začalo malé loutkové divadlo. Potkali se pan a paní Vlaječkovi a na pomoc jim ještě přiletěla paní Berušková. S Luckou jsme tak dětem připravili úvod k jejich vlastnímu tvoření. Na papír si namalovaly, co chtěly a vystřižený obrázek si pak přilepily na špejli. Objevili se tu kočky, pejsci, jeleni, berušky i dinosauři. Společné závěrečné divadélko bylo jako pohlazení po duši?

Svačinka, úklid, oblékání… stihli jsme si ještě i popovídat o prožitém dni a pak alou na autobus. Ještě v autobuse pokračovaly pohádky… třeba ta o princezně na motorce… nebo o ztracené čelence...

Byl to krásný, pohádkový den, kdy se nakonec i na mou hlavu vrátila má čepice.

Díky, JirkaS.

 

4. ledna 2018

Poprvé v novém roce. V podstatě v plném počtu, vydali jsme se svěží na naši cestu lesem. Po sněhu tentokrát jen ledová památka, pod nohami spíše blátíčko. V přivítacím kruhu jsme si povídali o dárcích a hádali, co vše má Jirka v batohu. Ukázalo se, že se tam ukrývá i jedno novoroční šampáňo… celou cestu jsme pak měli úkol bezpečně jej přinést až na chatu, kde nás bude čekat přípitek. Protože to bude chvíle slavnostní, v zadání také bylo, že kdo nese tuto láhev, tak nemluví. Děti se prostřídávaly, užily si zkoušky mlčení a vznikaly tak i legrační pantomimické momenty.

Čerstvý „jarní“ vzduch jsme vdechovali při svačince na kopci, k tomu nám zpívali ptáci a Lukov v našem výhledu ozářilo slunce. Dlouho jsme si to tak užívali, než jsme vykročili dál. Na „kopečcích“ si děti vymyslely běhací hru na rybičky a žraloky. Pak v moři lesa hledali pěkný malý kousek přírody, který jsme přidali do krabičky k trsátku pro Toma, který tu s námi před časem dělal oheň a na Zikmundově pak parádně hrál na kytaru.

Dál už cesta ubíhala jaxi sama… Když jsme pak přešli silnici, zahráli jsme si na stopaře a vydali se ne naší obvyklou cestou ke křížku. Šli jsme podél silnice, tak – abychom my auta viděli, ale ne ony nás. Cestička nás vedla srnčí pěšinkou až mezi ostružiny, které kradou čepice. Bylo to dobrodružné objevování.

Na chatě, kde Jirka zatopil už ráno, nás čekala Ivka, pak společný přípitek a výborný oběd. Po něm se děti proměnily v kočičky a hezky si užívaly radovánky na matracích.

Celý den nás provázela myšlenka, že si to společně všichni chceme hezky užít a mít se spolu dobře. To v podstatě ani nedávalo příležitost větším konfliktům a ty menší jsme celkem rychle vykomunikovali a vyřešili.

Za chvilku pak přišla na řadu pohádka. Četla ji Ivka a byla o boji a usmíření. Děti si po ní do podkresu hudby malovaly, jaké je to být nahněvaný a mít vztek a jaké je to mít radost a být v míru. Vznikly parádní obrázky, které tyto emoce opravdu hezky vystihovaly.

Po jogurtové svačince už uklízení, balení a oblékání. Oblečení dětem celkem vyschlo na naší nové provázkové sušičce.

 

Byl to pro mne další krásný den, začátek něčeho nového… těším se na vše příští…

Díky, JirkaS.

 

21. prosince 2017

Dnešní setkání patřilo Vánočnímu naladění. Přestože bylo tento den světla nejméně, užili jsme si ho opět parádně. Jak se později ukázalo, byl to nejen SLUNOVRAT, ale také SNĚHOvrat. A že ho po obědě teda napadlo… hmm, první zimní den se opravdu předvedl ve své plné kráse.

Ráno jsme se přivítali na kruhu, tentokrát opět s Luckou a vyrazili na cestu. Zimou zamrzly všechny kaluže a také stopy v blátě.

Překvapením pro nás bylo množství pokácených stromů po cestě. No hned jsme jich bezpečně využili pro trénování rovnováhy.

Než jsme přešli hlavní silnici, zastavili jsme celkem na dlouho u velkých ledových kaluží. Někteří si našli plochu na klouzání, jiní se dali do rozbíjení. Cílem této skupinky bylo „osvobodit vodu“ a všechen rozbitý led vyházet ven. Bylo to velké studené dobrodružství…

Po cestě dál jsme opět objevili pokácené stromy. Tentokrát pořádné macky – smrky, jedle i pár borovic. Pár dětí s Luckou přepočítávali letokruhy a napočítali jich skoro 90. Další objevitelé hledali na odřezaných větvích jmelí. Prostě – parádní „dětské hřiště“, přišlo nám s Luckou při tom pohledu na mysl.

U křížku se nám otevřel hezký prostor popovídat si o slavnosti Slunovratu a Vánocích.

Pak už jsme se všichni těšili do tepla, na oběd a hlavně na … dárečky… :)

První velké překvapení bylo, že jsme přišli do vyhřáté chaty. Jirka se tam stavil tentokrát už hned ráno a předem zatopil. Z oběda zase skoro nic nezbylo a po odpočinku ve vedlejší místnosti jsme svolali děti na další „velké překvapení“. Naším společným dárečkem byl MIKROSKOP. Propojili jsme ho s počítačem a data-projektorem, takže děti měly „velké kino“ přímo na zdi místnosti. Hned se daly do hledání všeho možného, co by chtěly vidět zvětšené. Úspěch měly detaily sponky do vlasů, kousky dřeva, struktura křídla mouchy z pavučiny a našli jsme dokonce i živou zlatoočku. Děti pak své dojmy přenesly kresbou do sešitů.

A nastalo obdarovávání. Velmi jemná a překrásná chvíle tohoto dne. Systémem „do čepice“ jsme si vzájemně darovali dárečky a radost to byla dvojitá… z přijímání i darování. Dostali jsme také 2 další společné dárky – parádní kalendář s fotografiemi z našich setkání a velký balíček krásných voskovek… Hezky jsme si poděkovali a šli jsme svačit.

Pak už jen balit, uklízet a oblékat.

A venku nás čekala nadílka. Napadlo snad 5 cm sněhu, a tak cesta k autobusu byla jedna velká klouzačka. Velké vločky tvořily vrstvy na všem okolo – i na našich čepicích, kapucích a batůžcích… autobus naštěstí v pořádku přijel a zavezl nás do „kalamitního“ Zlína, kde se dnes také všechno nějak zpomalilo.

 

Byl to krásný, až kouzelný, den, Slunovrat a naše rozloučení v roce 2017.

Vše příznivé do roku následujícího, už se těším na setkání v lednu.

Díky, JirkaS.

14. prosince 2017

Dobrodružství dnešního dne začala už v autobuse – výměnou našich čepic. Na točně na Velíkové pak přišlo první velké překvapení. Do lesa se s námi dneska vydá Tom – tatínek od jedné předškolačky, kterého mnohé děti znají třeba ze slavností. Na úvodním kruhu, který jsme vyšlapali do čerstvě nasněženého poprašku, jsme si zazpívali a pozdravili na dálku taky naše nepřítomné kamarády. Pak jsme šli už zkontrolovat sněhové výtvory z minulých týdnů. Ale marně… byly pryč ☹. Počkáme si na další sníh a třeba zase vznikne pohovka, rolba i domeček pro myšky. Nebylo ani kam vyšlapávat to parádní bludiště… tak třeba příště.

Po louce jsme vyrazili tentokrát opět nahoru – hledat další překvapení. Bylo třeba najít „to pravé místečko“, protože jsme tam s Tomem, „zkušeným indiánem“, rozdělávali oheň. A ne ledasjaký – Tom ho vykřesal z malé jiskřičky. Děti se podílely na rozfoukávání troudu i hledání a přikládání, pokud možno suchých, větviček. Někdo přinesl i čerstvé jehličí, tak jsme zjistili, jak se dělají kouřové signály.

Byl čas na svačinu a někdo si ji na ohni i trochu ohřál. Jeden chlapec si ohříval dokonce i svou termosku ?. Pak přišlo na řadu opékání a dělení chleba. Oheň jsme zkušeně uhasili zbytky sněhu, vlhkou hlínou a… povídali jsme si taky o funkci močového měchýře.

Dalším překvapením byla velká houpačka. My už ji známe, ovšem dopřát jsme ji chtěli také Tomovi.

Protože bylo už dost hodin, vyzkoušeli jsme si další dobrodružství. Klíče od chaty jsme schovali v lese a domluvili se s Ivkou, která přiveze oběd, že si je vyzvedne a půjde do chaty už napřed - rozdělat oheň, uvařit čaj a ohřát jídlo. Klaplo to parádně.

My se vydali do kopce, kolem našeho zatepleného hmyzího domečku. Až ke křížku jsme ale dneska nedošli, protože nás čekalo další dobrodružství – zkratka lesem. Vyhnuli jsme se tak velkému blátu… ovšem čekala nás armáda ostružin, které nám kradly čepice a tahaly za bundy. Byla to tichá cesta po srnčí pěšince… takže vlastně lesní školka procházela lesní školkou :).

To bylo radosti, když jsme přišli na místo, kde už to děti znaly… sice z druhé strany naší chaty, ale …neztratili jsme se…

Teplý čaj, oběd, rozpálená kamínka, prostě juchů… hned po obědě si děti po delš